Dolar
6.8018
-0.1863%
Euro
7.4161
-0.1857%
Altın
1728.47
-0.3579%
Borsa
103024.34
0.3657%
G. Altın
377.91
-0.5926%
Bitcoin
60119.36
-4.5382%
13ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 13 C
  Balkanlar'dan serin ve yağışlı hava geldi

  Balkanlar'dan serin ve yağışlı hava geldi

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, kuvvetli yağış nedeniyle İstanbulluları uyararak sel baskınlarına karşı tedbirli olunmasını istedi.
  • 06.10.2015 - 12:06

  Balkanlar'dan serin ve yağışlı hava geldi

  e

  Meteorolojinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "İstanbul radarından alınan son görüntüler ve yapılan değerlendirmelere göre, Anadolu Yakası, İstanbul Boğazı ile Adalar çevresinde önümüzdeki 3 saat süresince aralıklarla devam edecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yerle olarak kuvvetli olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir." Açıklamada yağışın 12.00'ye kadar süreciği belirtildi.

  3 İLA 7 DERECE AZALACAK

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, hava sıcaklığının bugün ülkenin batı bölgelerinde, çarşamba günü ise iç ve doğu bölgelerinde 3 ila 7 derece azalacağının ve mevsim normalleri civarında seyredeceğinin tahmin edildiği belirtildi. Açıklamada, bugün sabah saatlerinde Trakya ve Marmara bölgesinde başlayacak gök gürültülü sağanak şeklindeki yağışların; öğle saatlerinden itibaren İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve batısı, Batı Karadeniz ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'nun güneydoğu kesimlerinde görüleceğinin tahmin edildiği kaydedildi.

  CUMARTESİYE KADAR YAĞIŞ VAR

  Bugün ile ilgili tahmin edilen hava durumu için "Yağışların, Sakarya, Kocaeli, Düzce, Zonguldak, Bartın, Isparta, Konya'nın batısı ile Afyon'un doğusunda yerel olarak kuvvetli (metrekareye 21-50 kg) olacağı bekleniyor" denildi.Açıklamada ayrıca, yağışlı sistemin perşembe ve cuma günleri de yurdun kuzey ve doğu kesimlerinde etkili olduktan sonra cumartesi günü ülkeyi terk etmesinin beklendiği ifade edildi.

  RÜZGARIN DOĞU ANADOLU'DA KISA SÜRELİ FIRTINA ŞEKLİNDE ESMESİ BEKLENİYOR

  Açıklamada ayrıca sağanak yağışlar nedeniyle sel, su baskını, heyelan, yıldırım ve ulaşımda aksamalar gibi oluşması muhtemel risklere karşı da uyarı yapılarak şöyle denildi: "Çarşamba günü yağışlı sistemin ülkemizin kuzey ve doğu bölgelerinde etkili olması beklenmektedir. Marmara’nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklindeki yağışların Karadeniz bölgesi kıyı kesimi, Doğu Akdeniz ile Diyarbakır, Batman, Siirt, Elazığ, Bingöl, Tunceli ve Erzincan çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75 kg/metrekare) olacağı tahmin edilmektedir. Rüzgarın, bugün ve çarşamba günü Doğu Anadolu’nun güneydoğu kesimlerinde güneybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor."

  Görüş Bildir