Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
589.457
0.70%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Balyoz'da beraat eden subaylara terfi ve zam

  Balyoz davası nedeniyle terfi alamayan sanık subayların beraat sonrası terfi ettirildiği ortaya çıktı.
  • 24.06.2015 - 07:19
  Balyoz'da beraat eden subaylara terfi ve zam

  Balyoz da beraat eden subaylara terfi ve zam #1

  Balyoz davasında beraat eden 293 sanık için Genelkurmay Başkanlığı, devlete maddi-manevi tazminat davası açmaya hazırlanan subayları jet hızıyla terfi ettirdi. Emekli ve muvazzaf subayların zararlarının giderilmesi için de geniş kapsamlı bir paket hazırlığına girişildi.

  FAİZİYLE ÖDENİYOR

  Halen görevde olan subaylardan cezaevi sürecinde terfi edemeyenler, beraat kararının kesinleştiği gün terfi ettirildi. Beraberinde hem emekliye ayrılanların, hem muvazzafların cezaevinde maaşlarından yapılan üçte bir oranındaki kesintiler de topluca ödenmeye başlandı. Ancak mevcut mevzuatta, birikmiş alacakların faizinin yanı sıra geriye yönelik rütbe maaş farklarının ödenebilmesine ilişkin bir düzenleme olmadığı için Genelkurmay Başkanlığı’nda bir çalışma başlatıldı.

  EMEKLİ OLANLARA DA

  Hazırlanacak kanun teklifi ile sırası geldiği halde cezaevinde olduğu için terfi edemeyenlerin terfisi o tarihten geçerli sayılıp, geriye yönelik maaş ve tazminatlarını alması sağlanacak. Aynı hak, terfisini alamadan emekli olanlara da tanınacak.

  123 SUBAY FAYDALANACAK

  Balyoz sanıklarının 123’ü muvazzaf subay olarak halen görev başında. 169’u ise dava sürerken kendi istekleriyle ya da YAŞ kararlarıyla emekliye ayrıldı. Davada bir tane de sivil memur sanıklar arasında bulunuyordu.

  YURT DIŞINDA GÖREV İSTEYENLER GİDECEK

  Dava öncesi yurt dışı daimi temsilcilik görevine gitmeye hak kazanan, ancak tutuklandığı için gidemeyen subaylar içinde Genelkurmay Başkanlığı beraat kararından sonra bir çözüm buldu. Bu subaylara haklarının kaybolmadığını bildirerek arzu ettikleri takdirde gönderilmek üzere boş olan yurt dışı daimi temsilciliklerden birini seçmelerini istedi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir