Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
347.728
0.91%
27ºC
İstanbul
Açık 27 C

  Banliyö tren hattının açılış tarihi belli oldu

  İstanbul'da 2013 yılında kapatılan banliyö hatlarının açılış tarihi açıklandı.
  • 12.08.2014 - 09:51
  Banliyö tren hattının açılış tarihi belli oldu

  Banliyö tren hattının açılış tarihi belli oldu #1

  İstanbul trafiğinde büyük bir etkisi olan banliyö tren hattının restorasyon çalışmaları devam ediyor.

  BANLİYÖ HATLARININ AÇILIŞ TARİHİ

  2013’te kapatılan banliyö hatlarında çalışmalar sürüyor. Haydarpaşa-Pendik’in Haziran 2015’te, Kazlıçeşme-Halkalı hattı Mart 2015’te açılacak. Hatların söylendiği tarihte açılması halinde İstanbul trafiği de rahatlayacak.

  2015'İN HAZİRAN AYINDA TAMAMLANMASI BEKLENİYOR

  Haydarpaşa-Pendik arasındaki banliyö tren hattı, 19 Haziran 2013 tarihinde yapılan son seferin ardından kapatıldı. Geçtiğimiz günlerde hizmete açılan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesiyle entegre olarak çalışması planlanan hattaki yenilenme çalışmaları nedeniyle, hattaki raylar söküldü ve tren yolu hattı karayoluna döndü. Yapımı 24 ay olarak planlanan ve Anadolu Yakası’nda Söğütlüçeşme’ye dek yenilenecek olan banliyö hattının 2015 yılının Haziran ayında tekrar hizmete açılması planlanırken, yenileme projesi kapsamında hat üzerinde bulunan ve birçoğu tarihi eser statüsünde olan istasyonların da restore edilmesi planlanıyor.

  "HATTA 3 YOL OLACAK"

  Hattın 3 yol olacağını söyleyen TCDD yetkilileri ise, "İki yol arasında orta peron oluyor ve yürüyen merdivenlerle orta perona çıkılıyor. Ayrıca bir yol da hızlı tren için yapılıyor ve Marmaray’a bağlanıyor. Gebze-Söğütlüçeşme arası 3 yol olacak. Biri hızlı tren ve yük trenleri için, diğer ikisi de banliyö trenleri için" diyor. Eski tarihi istasyonların ihalelerinin de yapıldığı ve izinlerin çıktığını kaydeden yetkililer bu konuda şunları söylüyor;

  Banliyö tren hattının açılış tarihi belli oldu #2

  ESKİ İSTASYONLAR YIKILMAYACAK

  “İstasyonlar yeniden restore edilecek ve aynı eski seviyesindeki konumuna getirilecek. Yıkılma falan yok. İleride ne olur bilemeyiz. Bunların bazıları istasyon olarak kullanılacak. Mesela Bostancı’da, Maltepe’de, Erenköy’de hızlı tren için bilet satılacak. Yalnızca Kızıltoprak istasyonu kalkıyor. İstasyon binası yine yerinde duruyor. Feneryolu duruyor ama oraya da ayrı minyatür istasyon yapılıyor. Tarihi yerler kalacak. Şu an alt yapı çalışmaları yapılıyor. 24 saat vardiya ile alt yapı çalışmaları hızlı bir şeklide yapılıyor. Bu çalışmalar bittikten sonra artık rayların döşenmesi, hattın sinyalizasyonunun ayarları, kabloların çekilmesi ve katenarlerin dikilmesi yapılacak. Onlar da fazla bir zaman almaz zaten. Altyapıyı sağlam yapmak gerekir. Onun için alt yapıya çok önem veriliyor. Alt yapı yapıldıktan sonra tren yolunu yapmak kolay olur.”

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir