Petrol
86.56
-0.37%
Euro
19.6312
0.08%
Dolar
18.6379
0.03%
Altın
1.078
-0.17%
Borsa
5011
-0.70%
Bitcoin
321.310
-0.64%
13ºC
İstanbul
Hafif yağmur 13 C

  Baraj borusundaki patlama köyleri tahliye ettirdi

  Gaziantep'te baraj borularında meydana gelen patlama köylerin tahliye edilmesine neden oldu.
  • 26.03.2012 - 15:00
  Baraj borusundaki patlama köyleri tahliye ettirdi

  Baraj borusundaki patlama köyleri tahliye ettirdi #1

  Gaziantep'in Nizip ilçesindeki Hancağız barajının su pompalama ünitesinde gaz sıkışması nedeniyle patlama meydana geldi. Patlama sonucu 2 kişi enkaz altında. Hancağız Barajı'nda, sızıntı olan ana borunun yarılma tehlikesinden dolayı akarsu yatağı yakınlarındaki köylerin tahliyesine karar verildi.

  2 İŞÇİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI

  Nizip ilçesindeki Hancağız Barajı'nın su pompalama ünitesinde patlama meydana geldi.

  Baraj sulama sorumlusu Davut Akın ve DSİ görevlisi Ökkeş Güçlü baraja bağlı sulama bölümünün ana vanasını açmak için tünele girdiği sırada henüz belirlenemeyen nedenle patlama oldu.

  Videoyu izlemek için tıklayın...

  Patlama sonucu enkaz altında kalan 2 kişinin kurtarılması için jandarma, itfaiye ve sağlık ekiplerince çalışma başlatıldı.

  Patlamanın gaz sıkışması sonucu meydana geldiğinin tahmin edildiği bildirildi.

  BARAJDA 3 MİLYON METREKÜP SU VAR

  Nizip Çayı üzerinde 24 yıl önce toprak gövde dolgu tipinde inşa edilen Hancağız Barajı'nın rezervuarında yaklaşık 3 milyon metreküp su bulunuyor. Akarsu yatağından yüksekliği 45 metreyi bulan gövdede DSİ yetkililerinin yaptığı kontrollerde ilk belirlemelere göre risk bulunmadığı belirtildi.

  Baraj gövdesi ile patlamanın yaşandığı tünel arasındaki uzaklığın 200 metreyi bulduğunu belirten DSİ yetkilileri, tüneldeki patlamanın basıncıyla tarım alanlarına su veren boruda çatlaklar oluştuğunu, bu çatlakların yarık hale dönüşme riski olduğunu bildirdi. Baharın gelmesiyle karların erimesinden dolayı doluluk seviyesi en üst seviyede olan Hancağız Barajı'nda, sızıntı olan ana borunun yarılma tehlikesinden dolayı akarsu yatağı yakınlarındaki köylerin tahliyesine karar verildiği öğrenildi.


  Görüş Bildir