Euro
10.0716
-0.07%
Dolar
8.5537
-0.12%
Altın
496.05
-0.3%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
274.074
-0.65%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Başbakan Davutoğlu Kürtçe Mevlid-i Şerif dinledi

  Davutoğlu, Mardin'deki programı kapsamında Kasimiye Medresesi'ne gitti.
  • AA
  • 28.05.2015 - 01:16
  Başbakan Davutoğlu Kürtçe Mevlid-i Şerif dinledi

  Başbakan Davutoğlu, burada Kültür ve Turizm Bakanlığınca düzenlenen programda Kürtçe ve Türkçe okunan Mevlid-i Şerif dinledi. Programda Kuran-ı Kerim okundu, dua edildi. Mevlithanlar, Kürtçe beyitler okudu.

  Programa katılan cemaate teşekkür eden Davutoğlu, Ezan-ı Muhammedi ile Kuran-ı Kerim, güzel Kürtçe ve Türkçe ile Mevlid-i Şerifler okunduğunu, hep birlikte bunları dinleyip Hazreti Muhammed'in muhabbetini gönülden hissettiklerini belirtti.

  Başbakan Davutoğlu Kürtçe Mevlid-i Şerif dinledi #1

  "ALLAH BU GÜZEL MECLİSİN BEREKETİNİ DAİM ETSİN"

  Başbakan Davutoğlu, "Ne kadar güzel bir meclis ki Ezanı Muhammedi ve Kuran-ı Kerim'in güzel Arapçası ile güzel Türkçe ve Kürtçemizle Mevlid-i Şerifleri burada birlikte ihya ettik, birlikte dinledik, birlikte gönlümüzde Hazreti Muhammed'in muhabbetini bir kez daha en derinden hissettik. Özellikle değişik vilayetlerimizden gelen seydalara ve alimlere hepiniz adına hoşgeldiniz diyorum. Allah bu güzel meclisin bereketini daim etsin ve bu mecliste bir araya gelen müminlere, Müslümanlara, bu ülkenin çocuklarına hep yan yana, omuz omuza, belki farklı dillerde ama aynı iman diliyle gönül diliyle konuşmayı nasip eylesin" dedi.

  Başbakan Davutoğlu Kürtçe Mevlid-i Şerif dinledi #2

  "DİLLERİN HEPSİ AZİZDİR"

  Kendileri için dillerin ehemmiyetinin söyledikleri şeyler olduğuna dikkati çeken Başbakan Davutoğlu, "Eğer güzel bir şey söyleniyorsa Arapça da güzeldir, Türkçe de güzeldir, Kürtçe de güzeldir. Eğer çirkin bir şey söyleniyorsa eğer nefret üretilen bir şey söyleniyorsa şiddete yönelten bir şey söyleniyorsa Türkçe söylense de kötüdür, Kürtçe söylense de Arapça söylense de. Onun için dillerin hepsi azizdir, yeter ki bizi Allah'a tevhide ve Resulullah'ın muhabbetine yöneltsin" diye konuştu.

  Başbakan Davutoğlu Kürtçe Mevlid-i Şerif dinledi #3

  Başbakan Davutoğlu, 2001 yılında, o zaman metruk, sıradan bir mekan gibi ziyarete açık olan Kasımiye Medresesi'ni ailesiyle ziyaret ettiğini anımsatarak, şöyle devam etti: "Kasımiye Medresesi'nin halini hatırladığımda bir kez daha hamdettim. Metruktu, sıradan bir mekan gibi ziyarete açıktı ama kimse ruhunu hissedebilecek halde değildi. Bugün hamdolsun bu güzel mecliste burayı da ihya etmiş olduk. Biz, bir kez mescit olan yerin ebediyen mescit olduğuna inanırız. Orada Ezan-ı Muhammediye'yi kim eksik bırakmışsa onun vebali de onun üzerinde olur. Onun için biraz önce hocamla da müftü efendiyle de görüştük, ben buraya gelmeden önce de gönlümüzde vardı, inşallah burayı Kültür Bakanlığından Diyanet İşleri Başkanlığına devrederiz ve ibadethane olarak, mescit olarak tekrar Ezan-ı Muhammedi bir daha kıyamete kadar dinmesin, susmasın diye sizlere, Mardinlilere emanet ederiz. Bu konuda iletilen talepleri de ben seydalardan, alimlerden bunun istendiğini biliyorum."

  Başbakan Davutoğlu Kürtçe Mevlid-i Şerif dinledi #4

  "KİM MAZLUMSA KUCAĞIMIZI AÇACAĞIZ"

  Kobani olayları dolayısıyla şiddete yönelenleri hatırlatan Davutoğlu, şöyle konuştu: "Hiçbir yerde Türkiye Cumhuriyeti ve biz hükümet olarak kapıya gelen kimseye ırkını, mezhebini sormadık. Siz de şahit olun bundan sonra sormayacağız. Kim mazlumsa onlara kucağımızı açacağız. Sizler de açtığınız için Allah sizden razı olsun. Allah bu güzel meclislerin devamını nasip etsin. Sizler burada şanlısınız, Mardin'in bu güzel atmosferinde sürekli birlikte olarak inşallah ramazanı ihya edeceksiniz. Bize de nasip olursa tekrar bu sefer mescit olarak, Kasımiye Mescidi'nde hep beraber namaz eda eder, dua ederiz."

  Başbakan Davutoğlu Kürtçe Mevlid-i Şerif dinledi #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir