Petrol
86.83
3.06%
Euro
19.3917
-0.03%
Dolar
18.631
0.00%
Altın
1.059
-0.03%
Borsa
4978
0.31%
Bitcoin
322.511
2.93%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C

  Başbakan Yıldırım Bilişim Zirvesi'nde konuştu

  Bilişim Zirvesi'nde konuşma yapan Başbakan Yıldırım, ''Veri merkezleri ile ilgili çok cazip bir teşvik paketini yürürlüğe koyduk'' dedi.
  • Ajanslar
  • 22.11.2016 - 11:32
  Başbakan Yıldırım Bilişim Zirvesi'nde konuştu

  asd

  Başbakan Binali Yıldırım Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Bilişim Zirvesi 2016" etkinliğinde konuştu.

  BAKAN YILDIRIM'DAN TEŞVİK AÇIKLAMASI

  Başbakan Binali Yıldırım, "Yeni dönemde erişilme noktasında, Türkiye'nin coğrafi olarak her noktasını erişilebilecek şekilde altyapıyı, ticari bir düşünceye kapılmaksızın bir kamu hizmeti, evrensel hizmet olarak yapmak için gerekli çalışmaları yapıyoruz" dedi.

  Yıldırım'ın konuşmasının satır başları şöyle:

  5G İÇİN HAZIRLIKLAR SÜRATLE DEVAM EDİYOR

  "Buradan hiçbir ayrım yapmadan söylüyorum. Operatörlerimiz de güzel bir başarı ortaya koydular, iyi performans gösterdiler. 5-6 yıl gibi kısa zamanda ülkemizin hemen hemen her noktasına 3G erişimini bağlamayı sağladılar. Bunun üzerine hiç vakit kaybetmeden 2015 yılında 4,5G lisans ihalesini gerçekleştirdik ve bundan sonraki adım 5G için hazırlıkların süratle tamamlanmasıdır. 5G'ye ve ötesine ilişkin açılımları içerecek şekilde yerli ve milli ürünlerin geliştirilme çalışmaları da bu arada devam ediyor.

  2023 HEDEFİMİZ: 10 BÜYÜK EKONOMİDEN BİRİ OLMAK

  Türkiye, dünyanın hızla ve istikrarlı büyüyen ülkeler listesinde yer almaktadır. Bilişimin tüm sektörler açısından itici güç olduğunun farkındayız. Eskiden bilişimi biz sadece bir sektör olarak görürdük ancak yaşadığımız süreçte, bilişimin bir sektörden ziyade, bir yaşam tarzına dönüştüğünü görüyoruz. Bu itici (Bilişim) gücü doğru kullanarak önümüzdeki yıllarda Türkiye'yi 2023 hedeflerimiz doğrultusunda dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri haline getirme hedefimizi rahatlıkla gerçekleştirebiliriz ancak çıtamızı küresel markalar ve küresel kullanım alanları olan teknolojik ürünler üretme noktasına çıkarmamız gerekiyor.

  İNTERNET DEMEK, SÜREKLİ GELİŞİM DEMEK

  Ülke olarak son yıllarda bilişim sektöründe büyük gelişmeler katetmekle beraber bu geldiğimiz noktayı asla ve asla başarı olarak görmüyoruz, yeterli olarak da görmüyoruz. Önümüzde çok daha uzun bir yol olduğunu biliyoruz. Çünkü bilişim demek iletişim demek, internet demek, sürekli gelişim demektir.

  VERİ MERKEZLERİNE TEŞVİK

  Daha bugün çıkardığımız KHK ile veri merkezlerinin kurulmasıyla ilgili teşvikleri açıkladık. Bina tahsisinden vergi kolaylığına, çalışanların vergilerinin indirilmesinden işletme kredisini, ilk yatırım maliyetine, enerji desteğine varıncaya kadar her türlü desteği veri merkezleri ile ilgili çalışma yapacaklarla ilgili çok cazip bir teşvik paketini yürürlüğe koyduk."


  Görüş Bildir