Dolar
7.9671
0.3691%
Euro
9.4492
0.6143%
Altın
1901.9
-0.1155%
Borsa
1190.63
-0.6417%
G. Altın
487.203
0.2495%
Bitcoin
102982.54
-0.5434%
24ºC
İstanbul
Çok bulutlu 24 C

  Yıldırım'dan Rus Büyükelçi suikastiyle ilgili açıklama

  Başbakan Binali Yıldırım, Rusya Büyükelçisi Karlov'u hedef alan terörün Rusya ile ilişkilere zarar vermeyeceğini söyledi.
  • Haber Merkezi
  • 20.12.2016 - 14:05

  Başbakan Binali Yıldırım ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili, Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi'ndeki görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi.

  Sözlerinin başında dün akşam menfur bir saldırı neticesinde hayatını kaybeden Büyükelçi Andrey Karlov'a bir kez daha Allah'tan rahmet dilediğini ifade eden Yıldırım, "Ailesi başta olmak üzere Rus halkına baş sağlığı diliyorum. Bu alçak saldırıyı yapanlar Türkiye'nin Rusya ile arasını bozamayacaklar. Terör nereden gelirse gelsin, kim tarafından azmettirilirse azmettirilsin, ülkemiz, milletimiz ve hükümetimiz dayanışma içerisinde bu ve buna benzer belaların üstesinden geleceğiz. Terör bizi ayrıştıramaz, ancak birliğimizi, kardeşliğimizi, dayanışmamızı daha da kuvvetlendirir." diye konuştu.

  Yıldırım: Türkiye ile Rusya’nın arasını bozamayacaklar VİDEO

  Yıldırım dan Rus Büyükelçi suikastiyle ilgili açıklama #1

   

  GÜRCÜCE "TEŞEKKÜR"

  Yıldırım, 15 Temmuz'da yaşanan menfur terör girişiminin hemen sonrasında dayanışma amacıyla 19 Temmuz'da değerli dostu Başbakan Kvirikaşvili'nin Türkiye'ye ziyarette bulunduğunu, darbe girişiminin hemen arkasından programını değiştirmeyip, bu ziyareti gerçekleştirdiğini kaydetti.

  Kvirikaşvili'nin Türkiye ile dayanışmasını en açık şekilde gösterdiğini ifade eden Yıldırım, kendisine Gürcüce çok teşekkür etti.

  AVRASYA TÜNELİ

  Yıldırım, bugün Avrasya Tüneli'nin açılacağını hatırlatarak, bunun muazzam bir proje olduğunu, Asya ile Avrupa'yı denizin 106,5 metre altından birleştirdiğini anlattı.

  Konuk başbakanın da açılışa katılmasından duyduğu memnuniyeti diye getiren Yıldırım, şöyle devam etti:

  "Bu fırsatı değerlendirerek heyetlerimiz arasında Gürcistan Türkiye ilişkilerini bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulduk. Yakın işbirliğimizin ve dayanışmamızın artarak devam edeceğine hiç endişemiz yok. Gürcistan'ın NATO ve Avrupa Birliği dahil Avrupa Atlantik kurumlarıyla entegrasyon hedefini Türkiye olarak desteklemeye devam ediyoruz. Türkiye daima Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini güçlü bir şekilde desteklemiştir, desteklemeye devam edecektir. Var olan sorunların Gürcistan'ın egemenliğine saygı temelinde uluslararası tanınmış sınırlar ve toprak bütünlüğü içerisinde çözümlenmesi gerektiğine inanıyoruz. "

  Görüş Bildir