Dolar
6.8099
-0.1524%
Euro
7.579
0.1718%
Altın
1737.49
0.4724%
Borsa
107266.19
1.6543%
G. Altın
380.713
0.3892%
Bitcoin
65036.54
1.2433%
18ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 18 C

  Başkasının İETT kartını kullanmaya hapis istemi

  İstanbul Davutpaşa Metro İstasyonu'nda başkasına ait indirimli kart ile metroya binmeye çalışan üç kız kardeş için hapis cezası isteniyor.
  • DHA
  • 28.05.2015 - 14:39

  Başkasının İETT kartını kullanmaya hapis istemi

  iett

  İstanbul Davutpaşa Metro İstasyonu'nda 8 Temmuz 2014 tarihinde başkasına ait indirimli İETT kartı ile metroya binmeye çalışan üç kız kardeşin yargılanmasına başlandı. Abla hakkında 10 yıl, kardeşleri hakkında ise 5'er yıl hapis cezası isteniyor.

  Bakırköy 14. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasına, tutuksuz sanıklar G.K. (29), G.K. (26) ile avukatları Mehmet Hadi Öztürk katılırken ablaları R.K. (31) katılmadı. Güvenlik görevlisi müştekiler Abdullatif Dalkılıç, Kadriye Tatar ve Mehmet Arı ile avukatları Aykut Bayrakçı da ilk duruşmada hazır bulundu.

  ABLAYA 10 KARDEŞLERİNE 5'ER YIL HAPİS İSTEMİ

  Mimarlık Fakültesi öğrencisi abla R.K., hakkında "Kamu görevlisine hakaret", "Kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme" ve "Dolandırıcılık" suçlarından 10 yıl, kardeşleri G.K. ve G.K. hakkında ise "Kamu görevlisine hakaret" ve "Kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme” suçlarından 5 yıl hapis cezası isteniyor.

  AĞABEYİNİN NİŞANLISINA AİT İNDİRİMLİ KARTI KULLANMIŞ

  Sanıklardan G.K., olay günü ablaları ile birlikte metroya binmek üzere oldukları sırada mimarlık fakültesinde öğrenci olan ablası R.K.nın yanlışlıkla ağabeyinin nişanlısına ait indirimli İETT kartını kullandığını öne sürdü.

  "SEN KENDİNİ NE ZANNEDİYORSUN" GİBİ CÜMLELER SARF ETTİM

  Kendisinin öğretmen olduğunu söyleyen G.K., "Ablam mimarlık fakültesinde öğrenci, G.K. da harita mühendisi. Üçümüz de indirimli kartları kullanma hakkına sahibiz. Yengemin indirimli kartını kullanmaya zaten ihtiyacımız yok. O an panik halinde o kartın kullanılmış olması bilerek yapılmış bir davranış değil. İddia edildiği gibi müşteki güvenlik görevlilerine küfür ve hakaret olmadı. Sadece 'Sen kendini ne zannediyorsun' gibi cümleler sarf ettim. Direnme ve görevlik memuruna hakaret suçlarını kabul etmiyorum, suçsuzum. Beraatime karar verilmesini istiyorum" dedi.

  "BANA GERİZEKALI DEDİ"

  G.K. ise görevli memura direnme ve görevli memura görevini yaptırmama suçlarını işlemediğini savundu. R.K.nın kullandığı başkasına ait indirimli İETT kartını alan özel güvenlik görevlisi Abdullatif Dalkılıç, müşteki sıfatı ile verdiği ifadesinde, olay günü üç kadının turnikelerden ücretsiz geçmek istediğini, kendisinin müdahale ettiğini belirterek, "R.K.nın tepkisiyle karşılaştım. Bana, 'Tamam gerizekalı' gibisinden hakarette bulundu. Oradaki gergin ortam devam edince diğer sanıklar tarafından da hakarete maruz kaldım. Çantaları aradığımız masayı işgal ederek görevimizi yapmamızı engellediler" dedi.

  Mahkeme, bu duruşmaya katılmayan R.K.nın ifadesinin alınabilmesi için duruşmayı erteledi.

  Görüş Bildir