Petrol
110.97
1.78%
Euro
17.5219
-0.03%
Dolar
16.7482
0.30%
Altın
964.97
-0.51%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
323.484
1.00%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C
  Karaköy saldırganına 2 yıl 9 ay hapis cezası

  Karaköy saldırganına 2 yıl 9 ay hapis cezası

  Karaköy'de yolda yürüyen iki başörtülü kıza yumruklu saldırıda bulunan Semahat Yolcu'ya 4 ayrı suçtan 2 yıl 9 ay hapis cezası verilerek, hükmün açıklanması geri bırakıldı.
  • İHA
  • 21.02.2020 - 15:10

  İstanbul'un Karaköy ilçesinde, geçtiğimiz aylarda Semahat Yolcu adlı saldırgan, yolda yürüyen başörtülü iki genç kızı önce yumruklamış, ardından da hakaretler yağdırmıştı.

  O anların görüntüleri kayıtlara geçerken saldırgan kadın, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınmıştı.

  Emniyette ifadesi alınan saldırgan Semahat Yolcu, 'Halkı kin ve düşmanlığa alanen tahrik etme' suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

  SANIK DURUŞMAYA ÇIKMADI

  Başörtülü genç kızlara saldırdığı iddiasıyla yargılanan Semahat Yolcu'nun davası görüldü.

  Bugün İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davaya sanık katılmadı.

  Müdahiller Feyza Yerlikaya ile Gamze İnce'nin çok sayıda avukatla birlikte hazır bulunduğu duruşmada, müdahil Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını ise avukat Hatice Boz temsil etti.

  SANIK AVUKATI BERAAT TALEP ETTİ

  Duruşmada, sanık Semahat Yolcu'nun, avukatınca tutukluluğuna yapılan itiraz üzerine celse arasında tahliye edildiği belirtildi.

  Söz alan sanık Semahat Yolcu'nun avukatı, müvekkiliyle görüşemediği için savunma hazırlayamadığını belirterek, Yolcu hakkında lehe hükümlerin uygulanmasını ve beraat kararı verilmesini talep etti.

  MAĞDUR AVUKATI ÜST SINIRDAN CEZA TALEP ETTİ

  Müdahil kadınların avukatlarından Neslihan Evci, sanığın yargılanma süresince herhangi bir pişmanlık göstermediğini belirterek, en üst sınırdan cezalandırılmasına karar verilmesini istedi.

  TOPLAM 2 YIL 9 AY CEZA ALDI

  Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme, sanık Semahat Yolcu'nun, iki müdahile karşı "yaralama" suçundan 3 ay 10 gün, zincirleme şekilde "tehdit" suçundan 6 ay 7 gün, "hakaret" suçundan 1 yıl 2 ay 7 gün ve "inanç, düşünce kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme" suçundan da 10 ay olmak üzere toplam 2 yıl 9 ay 24 gün hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

  Mahkeme, sanığa verilen hapis cezası hükmünün açıklanmasını, 5 yıllık denetim şartıyla geri bıraktı.

  12 YILA KADAR HAPSİ İSTENMİŞTİ

  İddianameden İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 15 Kasım 2019'da, müştekiler Feyza Yerlikaya ile Gamze İnce, Kemeraltı Caddesi'nde Selanik Pasajı civarında yürüdükleri sırada meydana gelen olayda, sanık Semahat Yolcu'nun, Feyza Yerlikaya'nın başörtüsünü eliyle açmaya çalıştığı, sol omuz kısmına vurduğu belirtilmişti.

  Sanığın, müştekilere yönelik hakaret ve küfür ettiği, tehdit içeren beyanlarda bulunduğu ifade edilen iddianamede, müştekilerin müracaatı üzerine soruşturma başlatıldığı kaydedilmişti.

  İddianamede, sanık Yolcu'nun ''halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme'', ''hakaret'', ''tehdit'' ve ''kasten yaralama'' suçlarından 4 yıl 8 aydan 12 yıl 8 aya kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

  Karaköy saldırganına 2 yıl 9 ay hapis cezası #1

  Karaköy'de başörtülü genç kıza saldırı

  Karaköy saldırganına 2 yıl 9 ay hapis cezası #2

  Karaköy saldırganına 2 yıl 9 ay hapis cezası #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir