Petrol
111.73
0.94%
Euro
17.4517
0.90%
Dolar
16.3468
1.69%
Altın
976.53
1.07%
Borsa
2393
0.00%
Bitcoin
487.229
2.36%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Batı Karadeniz'de hamsi sezonu açıldı

  Düzce'nin Akçakoca ilçesinde av sesonunun başlamasıyla bereketli geçen palamut avının ardından, hamsi de tezgahlarda yer almaya başladı.
  • AA
  • 27.10.2020 - 02:07
  Batı Karadeniz'de hamsi sezonu açıldı

  Batı Karadeniz Bölgesi'nin önemli balıkçı limanlarından Düzce'nin Akçakoca ilçesinde balıkçılar, 1 Eylül'de sezonu palamutla açtılar.

  Son yılların en iyi sezonlarından birini geçiren balıkçılar, havaların soğumasıyla çinekop ve hamsiyi de listelerine aldı.

  Batı Karadeniz de hamsi sezonu açıldı #1

  KİLOSU 20 LİRADAN SATILIYOR

  Denizde bu yıl bol miktarda hamsinin olacağını belirten balıkçılar, bereketli başlayan sezonun hamsi avcılığı ile süreceğini tahmin ediyor.

  Balıkçı tezgahlarında palamudun tanesi büyüklüğüne göre 15-25, hamsinin kilogramı 20, çinekopun kilogramı 50, zargananın kilogramı 35, istavritin kilogramı 25, lüferin kilogramı 40, mezgitin kilogramı ise iriliğine göre 15-30 liradan alıcı buluyor.

  Batı Karadeniz de hamsi sezonu açıldı #2

  "HAMSİDEN UMUTLUYUZ"

  Akçakoca Su ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, palamutta bu yıl umduklarından daha fazla bir avcılık yaptıklarını söyledi.

  "Teknelerimizin hepsi ciddi anlamda palamut avladı." diyen Karakaş, "Herkes memnun kaldı. Palamut balıkçılığı halen daha var bizim bölgemizde de ama azalmış durumda. Bu yüzden Karadeniz'deki teknelerin bir kısmı yavaş yavaş kendilerini hamsiye hazırlıyor. Marmara'da biraz hamsicilik var." şeklinde konuştu.

  Batı Karadeniz de hamsi sezonu açıldı #3

  "HAVALAR SOĞUDUKÇA HAMSİ DE ARTACAK"

  Havaların soğudukça hamsi avcılığının artacağını vurgulayan Karakaş, şunları kaydetti:

  "Suların soğuması ile beraber balık sürüleri bir araya gelecektir. Ayrıca kıyılarımızda üç günden beri çinekop ve lüfer avcılığı başladı. Havalar soğudukça bu balıkların tutumu da artacaktır. Daha önce 80 liraya kilogramı satılan çinekop balığı şu anda tezgahlarda 40 lira civarında. Hamsiden ve diğer balıklardan umutluyuz. Bu sene palamutta, lüferde, hamside ve çinekopta bir bolluk bekliyoruz. Palamut havalar daha da soğudukça azalacaktır. Hamsiden umudumuz var ve denizlerde bir bolluk gözüküyor. Avcılık başladığı zaman daha net belli olur. Denizimizin de 2 derece kadar soğuması lazım. Şu ana kadar hava şartları ve balıkçılık anlamında her şey yolunda gitti."

  Batı Karadeniz de hamsi sezonu açıldı #4

  Batı Karadeniz de hamsi sezonu açıldı #5

  Batı Karadeniz de hamsi sezonu açıldı #6

  Batı Karadeniz de hamsi sezonu açıldı #7

  Batı Karadeniz de hamsi sezonu açıldı #8

  Batı Karadeniz de hamsi sezonu açıldı #9


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir