Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
483.000
-8.40%
2ºC
İstanbul
Hafif kar 2 C

  Batman'da BDP eyleminde olay çıktı

  BDP İl teşkilatıni cezaevlerinde başlatılan açlık grevine destek yürüyüşüne polis izin vermedi.
  • 06.10.2012 - 21:01
  Batman'da BDP eyleminde olay çıktı

  Batman da BDP eyleminde olay çıktı #1

  TÜPRAŞ dolum kavşağındaki yürüyüş yüzünden kısa süreli gerginlik yaşandı. BDP Milletvekili Ayla Akat'ın basın açıklamasının ardından taşlar havada uçuştu. Kısa süreli gerginlikte 5 kişi gözaltına alındı.

  Batman'da Abdulllah Öcalan üzerinde tecritin kaldırılması ve cezaevinde başlatılan 'süresiz dönüşümsüz' açlık grevlerine destek amacıyla yürüyüş düzenlemek isteyen BDP İl teşkilatı ile polis arasında gergin anlar yaşandı. Basın açıklamasının ardından çıkan olaylarda taşlar havada uçuştu. Polis, olay sonrası 5 kişiyi gözaltına aldı. Saat 17.00 sıralarında TÜPRAŞ dolum kavşağı ile Milli Egemenlik kavşağının kesiştiği kavşakta bir araya gelen BDP'lilerle polis arasında yürüyüş nedeniyle tartışma çıktı. BDP Batman Milletvekili Ayla Akat, BDP Batman İl Başkanvekili Ayşe Ağılgat ve bir grup partilinin yürümesine polis izin vermedi.

  ATA: "ÖCALAN ÖZGÜR OLMADIKÇA BARIŞ POLİTİKASI ÇÖZÜM OLMAZ"

  BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata polis yürüyüşe izin vermeyince basın açıklaması yaptı. Ata açıklamasında, "önümüze barikatları çekenler gözümüzde birer zavallıdırlar. 'Din kardeşiyiz' diyorlar. Dinin öğrettiklerine bile saygı duymayıp ortaya koyulan iradeyi görmezden geliyorlar. Katliamlardan, gözaltılardan ve tutuklamalardan hesap sorarken, bu iradeyi görmezden gelecek kadar körler. Bu zavallı politika ve zihniyete karşı dün olduğu gibi bugün de mücadelemizi arttırıp demokratik taleplerimizi yükselterek cevap vereceğiz. Öcalan özgür olmadıkça, sağlığı ve güvenliği sağlanmadıkça bu ülkede her hangi bir barış politikalarının çözüm bulmayacağına inanıyoruz. Bu ülkeyi yönetenler de bunu biliyorlar. Bunun adı barış projesi değildir. Bunlar 'sizi tanımıyoruz, önderliğinizi tanımıyoruz' deyip inkar ve imha politakaların devamıdır" dedi.

  Toma ve zırlı araçların bekletildiği dolum kavşağındaki basın açıklamasının ardından kalabalık ayrılınca olaylar çıktı. Polis, uyarılara rağmen dağılmayan gruba Toma araçlarından tazyikli su sıkıp dağıtmak istedi. Bunun üzerine gruptakiler polise taş attı. Kısa süren gerginlik sonrası 5 kişi gözaltına alındı.


  Görüş Bildir