Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
475.397
1.57%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Bayram Otel davasında gerekçeli karar açıklandı

  Otel, Van'da 9 Kasım 2011 tarihinde meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki ikinci depremde yıkılmıştı.
  • 29.11.2013 - 14:50
  Bayram Otel davasında gerekçeli karar açıklandı

  Bayram Otel davasında gerekçeli karar açıklandı #1

  Van'da meydana gelen 7.4 şiddetindeki depremde yıkılmayan Bayram Otelin güvenli olduğu ileri sürülmüştü. Ancak, depremi takip etmek için şehre giden basın mensuplarının da kaldığı otel, orta şiddetli ikinci depremde yerle bir olmuştu. DHA muhabirleri Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir'in de aralarında bulunduğu 24 kişi enkaz altında can vermişti. Van 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde geçen 7 Ekim'de görülen davada, otelin sahibi olan tutuklu sanık Tevfik Bayram 'bilinçli taksirle adam öldürmeye teşebbüs' suçundan 11 yıl 1 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Bayram Oteli davasının 32 sayfalık gerekçeli kararı açıklandı.

  OTEL SAHİBİNE VERİLEN 11 YIL CEZA AZ BULUNDU

  Ölenlerin avukatı Övgü Erdoğan, gerekçeli kararın ardından, otelin sahibi Tevfik Bayram'a verilen 11 yıl 1 ay 10 günlük hapis cezasının artırılması için Yargıtay'a temyiz başvurusunda bulunduklarını söyledi. Avukat Erdoğan, 'Caydırıcı tarafı olabilmesi için etkili bir ceza verilmesi gerekmektedir. Suçun konusunun önem ve değeri dikkate alınmalıdır. Verilen ceza müdahiller açısından tatmini değildir' dedi.

  Davanın gerekçeli kararında, otel ile ilgili ihmaller de bir bir sıralandı. Mahkemenin gerekçeli kararında, 23 Ekim 2011 yılında meydana gelen Richter ölçeğine göre 7.2 büyüklüğündeki ilk depremin ardından, depremin birinci haftasında, bölgede büyüklüğü 4.0-4.9 arasında değişen toplam 114 deprem meydana geldiği, şiddeti 5.0'dan büyük olan deprem sayısının ise 7 olduğu belirtildi. Otelin, inşaat tekniği ve mevzuatına uygun olarak yapılmadığı, malzeme, donatı bakımından da eksikliği bulunduğu, betonunun basınç dayanımının yetersiz olduğu belirtilen kararda, ilk depremden ve sonraki artçı şoklardan etkilendiği açık olan otel binasına hasar tespiti yaptırmadan müşteri kabulüne devam edildiği belirtildi.

  BİNANIN ÇÖKECEĞİNİ ÖNGÖRDÜ

  Bayram Oteli'nin meydana gelen ilk deprem ve sonraki artçılarla yıkılmamasının bir şans olduğu belirtilen kararda, 'Otel sahibi, binanın artçı bir şok ile ya da farklı bir deprem ile çökebileceğini öngörmesine rağmen bu riski göze aldığı, binanın yıkılması ve bina içerisinde ve dışında bulunan kişilerin ölümüne neden olabileceği şeklinde meydana gelen neticeyi öngördüğü, fakat işletme faaliyetlerine devam edip, binayı tahliye etmediği, neticede yıkılan ve çöken otel enkazı altında kalan 24 kişinin hayatını kaybettiği anlaşıldı.' denildi.

  GERÇEKTE 7, RUHSATTA 6 KAT GÖRÜNÜYOR

  Binanın 1964 yılında yapıldığının belirtildiği kararda, binaya verilen 3 inşaat ruhsatının olduğu, binanın değişik zamanlarda tadilat geçirdiği, elektrik, mimari ve tadilat durumlarına ait dosyada mimari projelerin mevcut olduğu ancak binaya ait statik hesap ve projelere dosyada rastlanmadığı belirtildi. Ayrıca binanın mimari projeye göre çatı katı dahil 7 kat, inşaat ruhsatı verilenlere göre 6 kat göründüğü belirtildi.

  HASAR TESPİTİ YAPILMADI

  Kararda binanın 23 Ekim 2011 tarihli ilk depremden sonra binada hasar tespiti yapılmadığı belirtildi. İlgili kurumların Van ve Erciş'te kamu binalarında hasar tespit çalışmaları yapıldığı, fakat Bayram Oteli ile ilgili yapılan hasar tespit çalışması veya hazırlanmış hasar tespit raporunun bulunmadığı; ayrıca ilk depremden sonra otel yetkililerinin herhangi bir kuruma hasar tespit için talepte bulunmadığı belirtildi.

  AVUKATLAR KARARA İTİRAZ ETTİ

  Mahkemenin gerekçeli kararını açıklamasının ardından Bayram Oteli'nde hayatını kaybeden ailelerin avukatları kararı temyiz için Yargıtay'a başvurdu. Otelde hayatını kaybeden Selman Kerimoğlu'nun yakınlarının avukatlığını yapan Övgü Erdoğan, sanığın binasının güvensiz olduğunu bildiği halde tedbir almadığını belirterek, 'Verilen ceza azdır. Artırım oranı düşük bulunmuştur. Ve sanığa indirim uygulanmasını yanlış buluyoruz' dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir