Euro
9.3888
0.4%
Dolar
7.8508
0.47%
Altın
449.58
0.01%
Borsa
1.329
0%
Bitcoin
144.133
4.54%
6ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 6 C

  İlk kez Hira Mağarası gibi camii yapıldı

  Hira Mağarası'ndan esinlenilerek inşa edilen Büyükçekmece Sancaklar Camii bayramdan sonra açılacak.
  • 09.10.2013 - 15:02
  İlk kez Hira Mağarası gibi camii yapıldı

  İlk kez Hira Mağarası gibi camii yapıldı #1

  Emre Arolat tarafından Büyükçekmece’de yaptırılan Sancaklar Camii, farklı yapısı ile dikkatleri üzerine topladı. Hira Mağarası'ndan esinlenilerek inşa edilen cami, Dünya Mimarlık Festivali'nde birincilik ödülüne layık görüldü.

  ÜLKEYE ÖNEMLİ ESER

  Caminin eski yapıları andıran bir görüntüsünün olduğunu söyleyen Büyükçekmece Belediye Başkanı Hakan Akgün, 'Ülkemize son derece önemli bir eser kazandırdık. Başta Emre Arolat olmak üzere emeği geçen herkese Büyükçekmece halkı adına teşekkür ediyorum' ifadelerini kullandı.

  ULUSLARARASI ÖDÜL ALMIŞ BİR CAMİİ

  'Uluslararası ödül almış bir camiye ülkemizin sahip olması onur verici bir durum' diyen Başkan Akgün, 'Çok önemli bir çizgi yakaladık ve Emre Hoca'nın projesiyle dünya çapında 2 ödül aldık. Proje bazında Barselona'da ve Singapur'da birincilik ödülü alan bir ibadethaneye sahibiz' diye konuştu.

  CAMİDEN İLK GÖRÜNTÜLER

  ALIŞILMIŞIN DIŞINDA FARKLI BİR CAMİİ

  Büyükçekmece'nin alışılagelmiş Osmanlı ve Selçuklu tarzı camilerden farklı bir camiye sahip olduğunu dile getiren Başkan Akgün, 'Cami denince toplumda kubbeli, minareli bildiğimiz Osmanlı, Selçuklu tarzını taşıyan binalar olarak bilinir. Sancak ailesi bu projeyi ilk bana getirdiğin de Hira Mağarası'ndan mı esinlenerek yapıldığını sordum. Gerçekten de Sancak ailesi bu işe emeğini, parasını, gönlünü verdi. Ülkemize böyle bir eseri kazandırma noktasında cömert davranmış olmalarından dolayı hem kendilerine hem ailelerine hem de kurumlarına şahsım ve Büyükçekmece halkı adına tekrardan çok teşekkür ediyorum' diye konuştu.

  SADECE İBADET YERİ OLARAK KULLANILMAYACAK

  Caminin yaşam alanı olarak kullanılacağını hatırlatan Başkan Akgün, 'Bu eser ibadethane olarak sadece beş vakit namazın kılındığı yer olarak kalmayacak. Arka kısmında yer alan kütüphanede özellikle dini konularda yüksek lisans, doktora, master hazırlamak isteyenler de gelip faydalanabilecek ve sürekli yaşayan bir ibadethane olarak hayatını devam ettirecek' ifadelerini kullandı.

  KURBAN BAYRAMI'NDAN SONRA HİZMETE AÇILACAK

  Sancaklar Camii'nin sadeliği ile dikkatleri üzerine topladığını vurgulayan Başkan Akgün caminin özellikleri hakkında da bilgiler verdi. Akgün, '7 bin 400 metre karelik alanda yer alan caminin kapalı alanı bin 200 metrekare olup 650 kişinin ibadet edebileceği şekilde yapıldı. Asansör ve yürüyen merdivenler inşa edildi. 2011 Mayıs ayında temeli atılan cami Kurban Bayramı'ndan sonra hizmete açılacak.'

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir