BDP'li vekillere operasyon engeli

BDP'li vekillere operasyon engeli

OPERASYON BÖLGESİNE GEÇMEK İSTEDİLER

Bir askerin yaralandığı mayınlı saldırı sonrası operasyon düzenlenen Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesine gitmek isteyen BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Bağımsız Van Milletvekili ve DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, BDP Milletvekilleri Sebahat Tuncel, Nazmi Gür, Adil Kurt, Esat Canan ve Hüsamettin Zenderlioğlu, ilçeye 20 kilometre mesafede bulunan Kamışlı Karakolu'nda durduruldu. Operasyon başlatılan bölgede güvenlik olmadığı gerekçesiyle asker BDP'lilerin bölgeye geçişine izin vermedi.

KIŞANAK: GÜVENLİK ANCAK DEMOKRASİYLA SAĞLANIR

Bir süre beraberindeki milletvekilleri ile bölgeye girmeyi bekleyen Kışanak, daha sonra gazetecilere açıklama yaptı. Bölgede askeri önlemlerle güvenlik sağlanamayacağını belirten Kışanak, "Güvenlik ancak demokrasi ile sağlanır" dedi.

TUĞLUK: KÖYLERİ TERK ETMEYİN

Bölgedeki köylerin boşaltılması ile ilgili halk üzerinde bir baskı olduğunu savunan Aysel Tuğluk ise, "Bugün durum daha farklı. Halkımız aslında bununla ne yapılmak istendiğini çok iyi biliyor. Halkımızdan bulundukları yerleri terk etmemelerini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

BDP'li vekiller bir süre bekledikten sonra karakoldan ayrılırken, bölgede başlatılan geniş çaplı operasyonun devam ettiği bildirildi.