Petrol
87.92
-0.15%
Euro
18.1518
0.73%
Dolar
18.4797
-0.21%
Altın
988.11
0.06%
Borsa
3147
0.00%
Bitcoin
365.426
-0.02%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Bedelli askerlik rafa kaldırıldı

  Genelkurmay Başkanlığı'nın Başbakan Davutoğlu'na verdiği brifing sonrası bedelli askerlik düşüncesinin rafa kalktığı ifade edildi.
  • 06.11.2014 - 08:43
  Bedelli askerlik rafa kaldırıldı

  Bedelli askerlik rafa kaldırıldı #1

  Genelkurmay Başkanlığı’nın Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bazı bakanlara verdiği brifingin ardından, bedelli askerlik konusunun kesinlikle “rafa kaldırıldığı” belirtildi. Habertürk'ün haberine göre; Başbakan Davutoğlu’na önceki gün Genelkurmay Karargahı’nda sunulan brifingin ayrıntıları şu şekilde;

  BEDELLİ ASKERLİK RAFA KALDIRILDI

  Genelkurmay, askerlik sürelerinin kısaltılmasının ardından, özellikle 6 ay kısa dönem askerlik yükümlülerinin iç güvenliğe katkısının çok sınırlı olduğunu belirtti. Bedelli askerlik uygulamalarının mali imkânları yetersiz kesimlerde yarattığı rahatsızlığa ve bölgesel gelişmelerin ortaya çıkardığı güvenlik risklerine işaret edildi. Karargâhın olumsuz bakışı karşısında, bedelli askerlik uygulaması düşüncesinin kesinlikle rafa kaldırıldığı ifade edildi.

  SINIR GÜVENLİĞİ

  Genelkurmay Plan ve Prensipler Başkanlığı, 2033 yılına kadar uygulamaya geçecek 27 modernizasyon projesi hakkında bilgi verdi. Öncelikli proje olarak sınır güvenliği üzerinde duruldu. Birinci adım olarak Suriye ve Irak, ardından İran sınırı kalekol, sabit radar, gözetleme ve acil alarm sistemleriyle donatılacak.

  YASAL GÜVENCE

  Genelkurmay, terörle mücadele operasyonlarında görev alan personelin yasal güvenceye kavuşturulması beklentisini 2 yıl önce hükümete bildirmişti. Bu beklenti yinelendi. Askeri personelin sivil mahkemede yargılanmaması, eğer yargılanacaksa da, orgeneraller için Başbakan, jandarma personeli için İçişleri Bakanı, diğer askeri personel için Milli Savunma Bakanı izninin şart koşulması talep edildi.


  Görüş Bildir