Petrol
92.5
-0.20%
Euro
18.247
0.01%
Dolar
17.9199
0.03%
Altın
1.022
0.07%
Borsa
2913
1.96%
Bitcoin
434.070
-0.45%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C

  Bedelli askerlik yasası Resmi Gazete'de yayınlandı

  Bedelli Askerlik Yasası, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da onaylamasının ardından Resmi Gazete'de yayınlandı.
  • 13.12.2014 - 05:32
  Bedelli askerlik yasası Resmi Gazete'de yayınlandı

  Bedelli askerlik yasası Resmi Gazete de yayınlandı #1

  Kamuoyunda "Bedelli Askerlik Yasası" olarak bilinen, 6582 sayılı "Askerlik Kanunu ile Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete'de yayımlandı.

  BAŞVURULAR 2 AY

  Yasaya göre, her ne sebeple olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış ve 1 Ocak 1988 tarihi dahil, daha önce doğanlar, 1076 sayılı Yedek Subay ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu ile 1111 sayılı Askerlik Kanunu'na tabi yükümlüler, istekleri halinde, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvurmaları ve 18 bin Türk Lirası para veya Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertible yabancı ülke parasını defaten ödemeleri şartıyla, temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

  YAŞ ŞARTINI TAŞIYANLAR BAŞVURACAK

  Her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli veya dövizli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlardan yaş şartını taşıyanlar, istekleri halinde bu hükümlerden yararlanabilecek.

  ASKERLİKTEN MUAF OLANLARDA YARARLANACAK

  Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık sebebiyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlik hizmetinden muaf tutulanlar da istekleri halinde yaş şartı aranmaksızın bedelli askerlikten faydalanabilecek.

  Bedelli askerlik yasası Resmi Gazete de yayınlandı #2

  SÖZLEŞMELİ ERLİKTE ASKERLİK YAPMA ŞARTI KALDIRILDI

  Resmi Gazete'de yayımlanan yasayla en az ilköğretim ya da yurt dışında dengi okul mezunu olup askerlik hizmetini erbaş ve er olarak tamamlamış ve müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günün itibarıyla 25 yaşını bitirmemiş olanlar sözleşmeli er olarak başvurabilecek. Ortaöğretim mezunu olanlar için askerlik hizmetini yapmış olma şartı aranmayacak. Söz konusu kişiler, müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibarıyla 20 yaşından gün almış ve 25 yaşını bitirmemiş olacak. Askerlik hizmetine devam ederken sözleşmeleri er olarak alınanların ön sözleşme imzaladıkları tarihe kadarki hizmet sürelerinin tamamı, kalan yükümlülük süresinin hesabından mahsup edilecek. Askerlik öncesi sözleşmeli erbaş ve erliğe müracaat edenlerin sevk, tehir işlemleri ile erbaş ve er olarak yapılan hizmetlerin üçte biri askerlik yükümlülüğünden sayılacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir