Petrol
86.65
-4.21%
Euro
17.8436
-1.10%
Dolar
18.414
0.52%
Altın
973.28
-1.08%
Borsa
3282
-0.41%
Bitcoin
351.462
-0.48%
16ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 16 C

  Belçika'da öldü Kato Dağı'na gömüldü

  Belçika'da 14 yıl önce vefat eden Süryani vatandaş Cemil Yaramış vasiyeti üzerine şimdi Kato Dağı'na gömüldü.
  • 10.05.2013 - 12:28
  Belçika'da öldü Kato Dağı'na gömüldü

  Belçika da öldü Kato Dağı na gömüldü #1

  Ölmeden önce cenazesinin Kato Dağı'nda toprağa verilmesini isteyen Yaramış'ın bu vasiyeti, bölgedeki terör olayları nedeniyle yerine getirilemedi. 'Çözüm süreci' ve silahların susmasının ardından Yaramış'ın cenazesi, Belçika'daki mezarından alınıp, getirildiği Kato Dağı'nda papazın okuduğu dualar eşliğinde toprağa verildi.

  TERÖR OLAYLARI YÜZÜNDEN KÖY BOŞALTILDI

  Beytüşşebap'ın Kato Dağı'nda bulunan ve Süryaniler'in yaşadığı Cevizağacı Köyü, yaklaşık 25 yıl önce, terör olayları nedeniyle boşaltıldı. Boşaltılan köyde yaşayanların büyük bölümü Avrupa ülkelerine yerleşti. Cevizağacı Köyü'nden Belçika'ya yerleşen Cemil Yaramış, 14 yıl önce, yakalandığı bir hastalık nedeniyle 39 yaşında öldü. Yaramış, cenazesinin önce kendisinin terk etmek zorunda kaldığı köyünün bulunduğu Kato Dağı'na gömülmesini vasiyet etti.

  14 YIL SONRA MEZARINDAN ALINDI

  Ancak bölgede yaşanan terör olayları nedeniyle Cemil Yaramış'ın cenazesi Beytüşşebap'a getirilemeyince Belçika'da toprağa verildi. Türkiye'de yaşanan 'çözüm süreci' ve bölgede silahların susup, PKK'lıların geri çekilmeye başlaması üzerine yakınları Yaramış'ın vasiyetini yerine getirip cenazesinin Kato Dağı'nda toprağa verilmesini kararlaştırdı. Belçika'daki mezarı açılıp Yaramış'ın 14 yıl önce toprağa verilen cenazesi alındı.

  MİDYAT'TAN PAPAZ GELDİ

  Yaramış'ın cenazesini, oğlu Şenol Yaramış ile bazı yakınları Belçika'dan uçakla Türkiye'ye getirdi. Beytüşşebap'a getirilen Yaramış için vasiyet ettiği Kato Dağı'nda ikinci bir cenaze töreni düzenlendi.

  Kato Dağı eteklerine kadar araçla götürülen Yaramış'ın cenazesi daha sonra omuzlarda taşınıp, gömüleceği yere götürüldü. Yaramış için Kato Dağı'nda düzenlenen cenaze törene Beytüşşebap Belediye Başkanı BDP'li Yusuf Temel, BDP İlçe Başkanı Abdulkerim Ataman, Mardin Midyat İlçesi'nde görev yapan Süryani papaz İshak Ergun ile yaklaşık 40 kişi katıldı. Yaramış, Kato Dağı'nda dualar eşliğinde vasiyet ettiği yerde toprağa verildi.

  "HUZUR GELDİ BİZ DE DÖNDÜK"

  Vasiyeti 14 yıl aradan sonra yerine getirilen Cemil Yaramış'ın oğlu Şenol Yaramış, babasının vasiyetini yerine getirdikleri için mutlu olduğunu söyledi. Yaramış, "Babam rahatsızlığı nedeniyle 14 önce vefat etti. Ölmeden önce terk etmek zorunda kaldığı Kato Dağı'na gömülmesini vasiyet etmişti. Ancak biz vasiyeti bugüne kadar yerine getirememiştik. Şimdi bölgeye huzurun gelmesi nedeniyle cenazesini getirip vasiyet ettiği yerde toprağa verdik. Burada bize yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

  Cemil Yaramış'ın cenazesinin defnedilmesi için Kato Dağı'na götürülmesi sırasında çevrede PKK'lıların yaktığı kamyonların olduğu görüldü. Yıllar önce yakıldığı belirtilen araçların bölgede kaldıkları belirtildi.


  Görüş Bildir