Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
322.797
-2.10%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C

  Beşir Atalay'dan MİT Yasa Teklifi'yle ilgili açıklama

  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, MİT Yasa Teklifi'nin 2.maddesinde yer alan İstihbarat Koordinasyon Kurulu'nun Başbakan'ın başkanlığında toplanmasına yönelik düzenlemeyi geri çektiklerini belirtti.
  • 22.02.2014 - 12:23
  Beşir Atalay'dan MİT Yasa Teklifi'yle ilgili açıklama

  Beşir Atalay dan MİT Yasa Teklifi yle ilgili açıklama #1

  MİT'i Başbakan'a bağladığı, barış sürecinde Hükümet yetkililerini hukuki ve cezai sorumluluktan kurtardığı eleştirileriyle tartışma yaratan MİT Kanun Teklifinin görüşmeleri, TBMM İçişleri Komisyonu'nda 11.06'da başladı.

  HÜKÜMETİ BEŞİR ATALAY TEMSİL ETTİ

  Komisyona MİT Müsteşarı Hakan Fidan katılmazken, MİT adına bir müsteşar yardımcısı yer aldı, Hükümet'i Beşir Atalay temsil etti.

  ATALAY: MİT'E YENİ KANUN GELİYOR 

  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay; MİT Kanun Teklifi ile 30 yıl sonra yapısal değişikliğe gidildiğini belirterek, "Baştan sona MİT'in yenilenmesi için kanun üzerinde de çalışılıyor. Bunu da inşallah sizlerin huzuruna getireceğiz" dedi. Atalay, teklifle MİT'in hiçbir sınırı konulmayan görev alanının daraltılarak, belirgin hale getirildiğini de savundu.

  "ÇOK ÖZEL BİR BİLGİYİ PAYLAŞMAK İSTİYORUM"

  Atalay ayrıca "Çok özel bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Bugün itibarıyla mahkeme kararıyla gerçekleştirilen dinleme sayısı 2 bin 473'tür. MİT'te dinleme yetkisi için mahkeme kararıyla alıyor. İstihbarat dinlemesi şu anda başka ülkelerde bu sayı milyonları bulabilir. Bunların yarıdan fazla yabancılara yönelik gerçekleştiriliyor, gerçekleştirilenler ise terörist ve casusluk vakalarını kapsıyor. MİT'in emniyet istihbaratta olduğu gibi normal bir vatandaşı dinlemesi sözkonusu değil. 20 dilde dinleme ise sınır ötesindeki yapıların takip altına alınmasıdır. Bu da MİT'in asli görevidir." şeklinde konuştu.

  YASANIN 2. MADDESİNDEKİ DÜZENLEME GERİ ÇEKİLİYOR

  Beşir Atalay, MİT yasa teklifinin 2. maddesinde yer alan İstihbarat Koordinasyon Kurulu'nun Başbakan'ın başkanlığında toplanmasına yönelik düzenlemeyi geri çektiklerini söyledi. Kurul, MİT Müsteşarının başkanlığında toplanmaya devam edecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir