Dolar
7.8613
-0.0584%
Euro
9.309
0.0989%
Altın
1915.08
0.4669%
Borsa
1210.41
0%
G. Altın
483.724
0.3071%
Bitcoin
94415.55
0.5479%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C
  • Beyoğlu Belediye Başkanı, Taksim’de kaldırılan simitçi tezgahlarına ilişkin açıklama yaptı

  Beyoğlu Belediye Başkanı, Taksim’de kaldırılan simitçi tezgahlarına ilişkin açıklama yaptı

  Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'nden kaldırılan simit tezgahları ile ilgili açıklama yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, sebebin, İBB'nin logo tartışması olduğunu söyledi.
  • DHA
  • 05.10.2020 - 17:01
  • Güncelleme : 05.10.2020 - 17:01
  Beyoğlu Belediye Başkanı, Taksim’de kaldırılan simitçi tezgahlarına ilişkin açıklama yaptı

  Tarihi Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi üzerinde bulunan İstanbul'un sembolü niteliğindeki simitçi tezgaları kaldırıldı.

  Simitçi tezgahlarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Zabıta ekipleri tarafından kaldırılmasına ilişkin açıklama, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız'dan geldi.

  İBB 18 AYDIR TEMİZLİK FAALİYETİ YAPMIYOR

  Açıklamayı İstiklal Caddesi’nde yapan Haydar Ali Yıldız, “Türkiye bir hukuk devleti ve hepimiz hukuka saygılıyız. Beyoğlu İstanbul’un kalbi, merkezidir. İstiklal Caddesi tarih boyunca Beyoğlu Belediyesi’nin hizmet verdiği bir alandır. Göreve geldiğimiz günden itibaren diğer belediye başkanlarımızın yaptığı gibi temizliğiyle ilgileniyoruz, 18 ay boyunca İBB’nin burada herhangi bir temizlik faaliyetini görmedik.

  İstiklal Caddesi’nin zabıta çalışmalarını gerçekleştiriyoruz, görev geldiklerinden itibaren İBB ekiplerinin zabıta çalışmasını görmedik. Yeşillendirme çalışmasını yaptık, İBB’nin bu yönde bir çalışmasını görmedik. 1 yıldır ışıklandırma çalışması yapıyoruz, İBB’nin bir çalışmasını görmedik.” diye konuştu.

  BELEDİYENİN MASKE STANDI KALDIRILDI

  Yıldız, “Pandemi boyunca İstiklal Caddesi’nde ilçe Hıfzıssıhha kurulu kararları gereğince uygulamalarımızı gerçekleştirdik. Maske, dezenfektan dağıttık. Ateş ölçümü yaptık, sosyal mesafenin korunması için çalışmalar yürüttük yine İBB ortada yoktu. Bir gece geldiler, maske standımızı ortadan kaldırdılar.” ifadelerini kullandı.

  Beyoğlu Belediye Başkanı, Taksim’de kaldırılan simitçi tezgahlarına ilişkin açıklama yaptı #1

  SİMİTÇİLER 25 YILDIR BEYOĞLU BELEDİYESİ’Nİ MUHATAP ALIYOR

  25 yıldır simitçilerin, mısırcıların ile kestanecilerin Beyoğlu Belediyesi’ne işgaliye ödediğini belirten Yıldız, “Belediyeyi muhatap alıyorlar. Giydikleri kıyafetler yazlık ve kışlık olarak Beyoğlu Belediyesi tarafından modacılara tasarlatılıyor, temini biz yapıyoruz. Tezgahları da aynı şekilde biz dizayn ediyoruz, kendilerine bu imkanı sağlıyoruz. Neden? Çünkü burasının dünyanın merkezi, turistik bir bölge dolayısıyla estetik olması gerekiyor. Nostaljik tramvaya uygun simitçi tezgahları var ve 25 yılıdır bu sistem devam ediyor.” dedi.

  Beyoğlu Belediye Başkanı, Taksim’de kaldırılan simitçi tezgahlarına ilişkin açıklama yaptı #2

  “TEKELLEŞMEYİ KALDIRMANIN YÖNTEMİ BU DEĞİLDİR”

  Süreci anlatan Yıldız, “Yine bir gece İBB, 18 ay sonra yeni bir çalışma yapmıyorlar, İstiklal Caddesi’ndeki simitçi tezgahlarına, ‘Beyoğlu Belediyesi logosu bulunan tezgahlarınızdaki logoyu kaldırın’ yazısı gönderiyor. Diğer taraftan da diyor ki ‘tekelleşme var’ sizin göreviniz tekelleşmeyi kaldırmaksa yöntemi bu değildir. Ondan sonraki aşama işgaliyenizi İBB’ye ödeyin.

  Beyoğlu Belediye Başkanı, Taksim’de kaldırılan simitçi tezgahlarına ilişkin açıklama yaptı #3

  "SİMİTÇİLER HAKSIZLIĞA MARUZ KALDI"

  Bir kısım simitçi gidip İBB ile anlaşıyor, kalanlar da diyor ki ‘Beyoğlu Belediyesi’ni muhatap alacağız’ bu sefer İBB yetkilileri ‘Beyoğlu’ndaki simitçi ve kestaneciler tekel’ açıklaması yapıyor. Sayıyı afaki veriyorum, 30 simitçiden 15’i İBB’ye gitti, 15’İ kaldı. Beyoğlu Belediyesi’ne işgaliye ödemeye devam edecek olanlara ‘tekel’ diyorlar. Logoyu kaldırmadıkları için simitçiler bu haksızlığa maruz kaldı.” diye konuştu.

  Beyoğlu Belediye Başkanı, Taksim’de kaldırılan simitçi tezgahlarına ilişkin açıklama yaptı #4

  “CHP İLÇE YÖNETİCİSİNİN SİMİTÇİ TEZGAHI VAR”

  İBB’nin çok acımasızca hareket ettiğini dile getiren Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Bizim iddialarımızı da gerçek dışı ifade ediyorlar ve simitçilerle ilgili ‘tekelleşme var’ diyorlar. ‘Biz bundan sonra İBB ile muhatabız’ diyenlerden bir tanesi de Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) ilçe yönetim kurulu üyesi ve ilçe saymanı, ismini vermek istemiyorum. Yani bize işgaliye ödeyen CHP’nin ilçe yöneticisi aynı zamanda burada simitçi tezgahı olan kişi, buradayken tekel değildi, İBB’ye gidince buradakiler tekel oldu, bu iddialar doğru değil.” ifadelerini kullandı.

  “SİMİTÇİLER BİZİ MUHATAP ALMAYA DEVAM ETSİN”

  Beyoğlu’na ve İstiklal Caddesi’ne hizmet etmeye devam edeceklerini söyleyen Yıldız, “25 yıldır Beyoğlu Belediyesi’ni muhatap alan simitçilere de ‘bizi muhatap almaya devam edin’ diyoruz. Çünkü herhangi bir değişiklik yok, cadde ve belediye aynıdır. Beyanlarımızın hiçbiri gerçek dışı değildir. Herkesin bildiği gerçeklerdir, tam tersine İBB açıklaması gerçek dışıdır.” dedi.

  Beyoğlu Belediye Başkanı, Taksim’de kaldırılan simitçi tezgahlarına ilişkin açıklama yaptı #5

  “HUKUK ÇÖZECEKTİR”

  Alınan kararlara saygılı olduklarını belirten Yıldız, “Buralarla ilgili kararları Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) verir, bize göre alınan karar yeniden değerlendirilmelidir. Çünkü buranın ana arter olma özelliği yok, trafiğe kapalı bir alan, hizmetlerini bizim verdiğimiz bugün UKOME toplanıp yeni bir karar alacak. Nihai kararı ise İBB meclisi verecektir. Kararlara saygılıyız, zaman zaman ilçe belediyeleri ile büyükşehir belediyesi arasında yetki, sorumluluk tartışmaları olabilir, çözecek olan hukuktur, hukuka saygılıyız.” dedi.

  HENÜZ İKİLİ GÖRÜŞME OLMADI

  Yıldız, “İkili görüşmelerimizde konuşarak bunların masada çözüleceğini istişare ediyoruz ama bir gecede stantlarımız ortadan kaldırılıyor maalesef ‘bunu nasıl çözeriz’ diye İBB herhangi bir teklifle bize gelmedi.” diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir