Euro
10.3856
0.08%
Dolar
8.8808
0.12%
Altın
496.26
0.39%
Borsa
1.384
0%
Bitcoin
373.088
-1.04%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Beyoğlu'nda Gazetecilere Özgürlük eylemi

  Gazetecilere Özgürlük Platformu üyesi grup, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için yürüdü.
  • 05.11.2012 - 20:39
  Beyoğlu'nda Gazetecilere Özgürlük eylemi

  Beyoğlu nda Gazetecilere Özgürlük eylemi #1

  Taksim Tünel'de toplanan ve ''Özgür basın varsa, özgür toplum vardır'' yazılı pankart açan protestocu grup, slogan atarak Taksim Meydanı'na yürüdü.

  Burada grup adına açıklama yapan GÖP Dönem Başkanı Ahmet Abakay, Avrupa'da birçok ülkede, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için Türkiye'nin Büyükelçilik binaları önünde eylem yapılacağını belirtti.

  Türkiye'de basın, düşünce ve ifade özgürlüğünün ağır baskı altında olduğunu savunan Abakay, ''74 gazeteci arkadaşımız uzun süredir cezaevlerinde tutuluyorlar. Terörle Mücadele Yasası başta olmak üzere birçok yasa ile en sıradan eleştiriler, uyarılar bile terör propagandası ya da terör örgütü üyesi kapsamında yorumlanmakta, cezaevleri gazetecilerle dolmaktadır. Cezaevlerinde meslektaşlarımız, dışarıdaki gazeteci ve yayıncılar için tehdit unsuru olarak kullanılmaktadır'' dedi.

  Abakay, basın, düşünce ve ifade özgürlüğü üzerinde ağır bir otosansür iklimi yaratıldığını öne sürerek, ''Bu ülkede ve bu devirde, hala gazete ve dergi yayını durdurulmaktadır. Gazetecilerini, yazarlarını haksız, hukuksuz gerekçe ve uygulamalarla cezaevlerinde tutmak hem ulusal hem uluslararası alanda Türkiye'nin itibarını zedelemektedir. GÖP olarak hem iktidarın hem yargı kurumunun yetkililerini basın, düşünce ve ifade özgürlüğüne saygılı olmaya davet ediyoruz. Cezaevlerindeki meslektaşlarımız, derhal serbest bırakılmalı, yargılanmaları tutuksuz sürdürülmelidir'' şeklinde konuştu.

  Grup açıklamanın ardından dağıldı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir