Euro
15.1848
-0.57%
Dolar
13.4312
-0.30%
Altın
792.12
-0.19%
Borsa
1926
-4.22%
Bitcoin
463.400
-5.40%
3ºC
İstanbul
Çok bulutlu 3 C

  Beyoğlu'nda tezkere protestosu

  TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen Suriye konusundaki tezkere, Beyoğlu'nda protesto edildi.
  • 05.10.2012 - 22:13
  Beyoğlu'nda tezkere protestosu

  Beyoğlu nda tezkere protestosu #1

  Galatasaray Lisesi önünde toplanan Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) ile Demokrasi ve Özgürlük Hareketi üyeleri, ''Esed'e de, savaşa da, tezkereye de hayır'' pankartı açtı.

  ''Tezkere derhal geri çekilsin'' ve ''Suriyeli sığınmacılar kardeşimizdir'' dövizleri taşıyan gruptakiler, ''Sınırlar açılsın, göçmenlere özgürlük'' sloganları attı.

  Grup adına açıklama yapan DSİP İstanbul İl Başkanı Çağla Oflas, Suriye'ye olası bir müdahalenin, Esed'in iktidarını uzatması ve devrimi boğma hamleleri için bir fırsat anlamına geleceğini öne sürdü.

  Oflas, ''Türkiye'nin askeri yanıtı, bombardıman ve savaş, Suriye'deki kitlesel devrimci ayaklanmanın geri itilmesine ve daha fazla sivilin ölümüne yol açacaktır'' dedi.

  Tezkerenin hızla gündeme getirilerek kabul edilmesini eleştiren Oflas, şöyle devam etti:

  ''Katil Esed'e karşı özgürlük için ayaklanan Suriye halkının yanındayız. Suriyeli devrimcilerin tarafındayız. Bütün emperyalist devletler ve bölgesel ortakları Suriye'den ellerini çekmelidir. Tüm savaş karşıtlarını, emekçileri, gençleri, sosyalistleri Suriye devrimiyle aktif bir dayanışma hareketine girişmeye, savaşa karşı çıkmaya ve Suriye Halkının Yanındayız Platformu'na katılmaya çağırıyoruz.''

  Grup, açıklamanın ardından dağıldı.


  Görüş Bildir