Euro
10.1528
0.35%
Dolar
8.649
0.25%
Altın
493.61
0.28%
Borsa
1.394
0.6%
Bitcoin
366.091
-2.11%
20ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 20 C

  Bıçaklanan DBP'li eş başkan kendini savundu

  Diyarbakır’ın Hani İlçesi Belediye Eşbaşkanı Nevin Oktay’ın babası tarafından bıçaklanmasına ilişkin yargılamaya devam edildi.
  • 11.08.2015 - 10:08
  Bıçaklanan DBP'li eş başkan kendini savundu

  Bıçaklanan DBP li eş başkan kendini savundu #1

  Diyarbakır’ın Hani İlçesi’nde 14 Nisan 2014 tarihinde DBP’li Belediye Eşbaşkanı Nevin Oktay’ın babası tarafından bıçaklanması olayına ilişkin yargılamaya Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Davanın son duruşmasına, babasını ’Suç örgütlerinin isimlerini kullanarak tehdit etmek’ suçundan 5 yıl hapis istemiyle yargılanan müşteki-sanık Nevin Oktay ve avukatı Velat Alan katıldı.

  BABA-OĞUL DURUŞMAYA KATILMADI

  ’Ölüme sebebiyet verecek şekilde kasten yaralama’ suçundan 6.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan baba Mehmet Oktay katılmadı. Babasını arayarak tehdit ettiği iddiasıyla 4 yıl hapis istemiyle yargılanan Eşbaşkan Nevin Oktay’ın kardeşi Veysi Oktay da duruşmaya katılmadı.

  "SENİ DAĞA ÇIKARIRIM DEMEDİM"

  Duruşmada ilk kez ifadesi alınan Nevin Oktay suçlamaları kabul etmediğini belirtti; "Olaydan önce seçim çalışmaları yapıyordum. Seçimden bir hafta sonra babam Hani’de oturduğu evi satışa çıkardı. Bu nedenle kardeşimi Hani’ye çağırdım. Kardeşim Hani’ye geldi, ancak babamı evi satmaması konusunda ikna edemedi. Olay günü teyzemin evinde yatıyordum. Babam bulunduğum odaya geldi ve teyzemle konuşmaya başladı. Uyandığım sırada odada sadece babamı gördüm. Rahatsız olduğumu söyleyince doktora götürmeyi teklif etti. Ben de doktora gittiğimi, ilaçlarımı aldığımı söyledim. Daha sonra ’Niye kardeşin Veysi’yi Hani’ye getirip bana musallat ettin’ dedi. Ben de ’Senin oğlundur. Yanında kalmak istiyor’ dedim. Birden ayağa kalkınca ben gideceğini sandım. Ancak bir bıçak çıkararak yattığım sırada 3 defa bana vurdu. Sonra ben koltuktan kalkıp oturdum. Bu sırada da 2 defa bıçakla bana vurdu. Yüzüme, boynuma ve diğer yerlerime 5 bıçak darbesi geldi. Ben evdeki akrabama seslenince odaya geldi. Bu sırada babam halen bıçakla bana vuruyordu. Bana vurduğu sırada elindeki bıçak kırılmıştı. Sonra odadan çıktı. Bıçaklama olayı öncesi babama ’Üzerime fazla gelme. Seni dağa çıkarırım, öldürtürüm’ şeklinde bir tehditte bulunmadım. Şikayetçi değilim ve davaya katılmak istemiyorum"

  AVUKAT: KARAKOLDA YANILTILDI

  Duruşmada daha sonra söz hakkı alan Nevin Oktay’ın avukatı Velat Alan, "Müvekkilimiz ölümden döndüğü halde babasından şikayetçi değildir. Hal böyle iken müvekkilimin babasını tehdit etmesi hayatın olağan akışına uygun değildir. Müvekklim ilçe belediye eşbaşkanıdır. Babasını tehdit edecek bir sebep yoktur. Tehdit suçlamasının karakolda yanıltılarak tutanağa geçirildiği kanaatindeyiz. Buna ilişkin kesin ve somut delil yoktur"dedi. İfadenin alınmasının ardından Nevin Oktay hakkındaki yakalama kararı kaldırılırken, duruşma eksiklerin giderilmesi için ileri bir tarihe ertelendi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir