Euro
10.7803
-0.42%
Dolar
9.2507
-0.47%
Altın
529.49
0.16%
Borsa
1.434
0.29%
Bitcoin
615.082
6.48%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C

  Biji Serok Apo sloganına beraat

  Gaziantep'te, katıldıkları kutlamalarda Abdullah Öcalan lehine 'Biji Serok Apo' sloganı atınca "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan yargılanan 10 sanık beraat etti.
  • 14.01.2015 - 10:50
  Biji Serok Apo sloganına beraat

  antep

  Gaziantep'te 2013 yılı Nisan ayında yapılan Nevruz kutlamalarına katılan Osman T., Aydın Vedat E., İlhan B. ve Yasemin E. ile Temmuz ayında yapılan BDP Şehitkamil İlçe binası açılışına katılan Mehmet E., Mehmet Salih K., Remzi A., Salih Y., Semra Ş. ve Tahir O. hakkında, Türkçe ve Kürtçe olarak attıkları 'Biji serok Apo', 'PKK halktır halk burada' sloganları attıkları gerekçesiyle, Özel Yetkili Adana 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

  HAPİS İSTEMİYLE 2 AYRI DAVA

  'Terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 1 ile 5 yıl hapis cezası istemiyle açılan 2 ayrı davada tutuksuz yargılanan sanıklardan bazıları savunmalarında slogan attıklarını kabul ederken, bazıları ise suç unsuru oluşturan sloganları atmadıklarını söyledi.

  10 SANIK BERAAT ETTİ

  Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasıyla her iki dava da geçen yıl Mart ayında suç yeri olan Gaziantep'e gönderildi ve duruşmalar 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başladı. 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, geçtiğimiz günlerde birkaç gün arayla gördüğü 2 duruşmada da sanıkların oy birliğiyle beraatına karar verdi.

  İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

  Her iki duruşmada da aynı gerekçelerle 10 sanığın beraatına hükmeden mahkeme heyeti; 'ifade özgürlüğü' vurgusu yaptığı kararını şöyle açıkladı:
  "Sanıklara eylemin hukuki açıdan ceza sorumluluğunu yaratıp yaratmayacağının mahkememizce değerlendirilmesinde; sanıklara atılı eylemin sadece iddianamede yazılı sloganları atmaktan ibaret olduğu, olay yeri izleme ve görüntüleme tutanaklarından 3173 sayılı kanun kapsamında herhangi bir terör örgütünün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösteren veya öven bu yöntemlere başvurmayı teşvik eden nitelikte söz veya slogan atmadıkları, bu yönde bir icrai hareketlerinin bulunmadığı, olay yerinde sanıkların sarf ettikleri söz, söyledikleri şarkı ve attıkları sloganların kişisel düşünce, temenni ve kanaatlerini açıklamaktan ibaret olup, kanunsuz suç ve ceza olmaz ilkesi uyarınca ceza sorumluluk gerektiren nitelik taşımadığı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve yasalarında teminat altına alınmış olan düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı kapsamında kaldığı anlaşıldığından sanıkların beraatına karar verilmiştir."

  3'ER BİN LİRA VEKALET ÜCRETİ

  Mahkeme heyeti ayrıca; yargılama giderlerinin hazineye bırakılmasını ve duruşmalarda avukatla savunma yapan sanıklara da 3'er bin lira vekalet ücreti verilmesini oy birliğiyle karara bağladı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir