Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
361.593
0.16%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C

  Bilim Kurulu Üyesi Özkan'dan gümüş suyu uyarısı

  Sebze ve meyvelerin katkı maddeleriyle yıkanmaması gerektiğini belirten Bilim Kurulu üyesi Seçil Özkan, "Bize ne zarar vereceğini bilemeyiz." dedi.
  • DHA
  • 23.05.2020 - 11:13
  • Güncelleme : 23.05.2020 - 11:13
  Bilim Kurulu Üyesi Özkan'dan gümüş suyu uyarısı

  Koronavirüs salgınıyla ürünlerin temizliği de gündeme geldi.

  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu üyesi Seçil Özkan, koronavirüs salgınına karşı sebze ve meyvelerin gümüş suyuyla yıkanarak dezenfekte edilmesi gerektiği iddialarıyla ilgili konuştu.

  Sebze ve meyveleri gümüş suyuyla temizlemenin önerilmediğini belirten Özkan, "Kesinlikle kullanmasınlar. Gümüşün antibakteriyel özelliği var, hatta bir ara çamaşır yıkamada kullanılmasıyla ilgili haberler de çıkmıştı; ama ikisini de önermiyoruz. Biz pandemide virüsle karşı karşıyayız.

  "GÜMÜŞ SUYUNU ASLA ÖNERMİYORUZ"

  Antibakteriyel bile olsa sebze ve meyvelerin bu tür katkı maddeleriyle yıkama uygulamasının bize ne zarar vereceğini bilemeyiz. Kendi sağlığımıza zarar da verebiliriz. Asla ve asla önermiyoruz. Gıdayla bunu aldığımız zaman sindirim sistemimize nasıl etkileri olduğuna dair şu anda bilimsel bir çalışma, bir kanıt yok. Bilmediğimiz bu tür uygulamaları yapmak sağlığımızı olumsuz etkileyecektir." dedi.

  Bilim Kurulu Üyesi Özkan'dan gümüş suyu uyarısı ViDEO

  Bilim Kurulu Üyesi Özkan dan gümüş suyu uyarısı #1

  "SİNDİRİM SİSTEMİMİZ ZARAR GÖREBİLİR"

  Pandemi sürecinde el hijyeninin, çevre hijyeninin ve tüketilen gıdaların temizliğinin çok önemli olduğunu vurgulayan Özkan, "Kendi sağlığımıza zarar vermeyecek şekilde bunları uygulamamız gerekiyor. 'Sebze meyvelerinizi gümüş suyuyla yıkayın' gibi söylemler kesinlikle yanlıştır.

  Çünkü gümüşün antibakteriyel olduğuna dair bazı yazılar var; ama sebze ve meyvelerimizi gümüş suyu içeren sularla yıkamak toksitesinin ne olduğunu bilmediğimiz için onu ağızdan tükettiğimiz zaman sindirim sistemimize nasıl bir etkisi olduğunu bilmediğimiz için zarar görebiliriz." ifadelerini kullandı.

  Bilim Kurulu Üyesi Özkan dan gümüş suyu uyarısı #2

  "BOL SUDA YIKAMAMIZ YETERLİ"

  Özkan, el hijyenini de çok önemsediklerini kaydederek, el yıkarken sadece su ve sabun önerdiklerini, antibakteriyel sabun bile önermediklerini ifade etti.

  Bilim Kurulu Üyesi Özkan, "Ne tür etkileri olduğunu bilmediğimiz kanıtsal bilimsel yayınları olmayan maddeleri asla kullanmamamız gerekiyor. Meyve ve sebzeleri sadece bol akarsuda yıkamamız yeterli.

  Çok girintili çıkıntılı sebze ve meyveleri suda bekletiyorsak eğer belki biraz sirke koyabiliriz ya da klor tableti kullananlar da var. Bunları önerebiliriz." dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir