Petrol
93.39
0.02%
Euro
18.4499
0.47%
Dolar
18.5798
-0.25%
Altın
1.029
0.37%
Borsa
3519
0.99%
Bitcoin
378.449
0.06%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Seyahatlerde HES kodu dönemi

  Bilim Kurulu'nun toplantısı sonrası Bakan Koca, açıklamalarda bulundu. Koca, bundan sonra seyahatlerde HES kodu ile güvenli yolculuk yapılacağını belirtti.
  • AA
  • 20.05.2020 - 17:10
  Seyahatlerde HES kodu dönemi

  Koronavirüs Bilim Kurulu, saat 14.00'te video konferans yöntemiyle toplandı.

  Toplantıda; önlemler, hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağı gibi konular ele alındı.

  Toplantı sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kameraların karşısına geçerek basın açıklamasında bulundu.

  HES KODU İLE YOLCULUK

  Bakan Koca, korona önlemleri kapsamında ulaşımda uygulanacak yeni tedbirleri duyurdu.

  Koca, ''HES kodu'' ile yolculuk yapılacağını duyurarak "Bu kod kısa mesaj ile alınabilecek. Bu kod ile seyahatte en üst düzeyde güvenlik sağlanacak.

  RİSK VARSA ONAY YOK

  Risk varsa onay verilmeyecek. Yolculuklarda bu güvenliğimizi sağlayacak. Her yolculukta farklı bir HES kodu alınacak. Önümüzdeki günlerde yaygın kullanılması hayatımızı yolculuk ederken HES kodu rahatlatacak. Ulaşımda risk taşımadığını belirten belgeler istenecek." ifadelerini kullandı.

  Seyahatlerde HES kodu dönemi #1

  Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları;

  UMUTSUZ TEK GÜN YAŞAMADIK

  "Halen kontrollü bir şekilde süren mottonun adı şuydu 'Hayat Eve Sığar'. Bugün geride bıraktığımız 9 haftanın mücadelesinin tedbirlerin sonucunu alıyoruz. Salgına karşı aldığımız tedbirler toplum tarafından kabul gördü. Çilesiz tedbir olmaz. Yeni vaka sayımızdaki düşüş başarı grafiğimizdir. Umutsuz tek gün yaşamadık.

  SOKAĞA MASKESİZ ÇIKILMAMALIDIR

  Dünya virüsten tam olarak kurtulacağımız tarihi bilmiyor. Hayatı yeniden planlıyoruz. Bu hayatta virüse karşı korunma tedbirlerini ilk plana alıyoruz. Sokağa maskesiz çıkılmamalıdır.

  Bütün toplumdan istenildiği gibi evimizde kalalım. Bayram kutlamalarını, ziyaretlere giderek yapmayalım Bayram günlerinde tedbirlere uyarsak sonrasında daha özgür olabiliriz. Özgürlüğümüzü hareket serbestiyetimizi tedbirler garanti altına alacak. Sağlık güvenliğinizi riske edecek her ihtimale karşı dikkatli olacaksınız.

  BAYRAM UYARISI

  Bayram günleri için veremediğim haberleri sonrası için verebilirim. Tedbirlere uyarsak bayram sonrası farklı olabilir. Bayram günlerinde tedbirlere uyarsak sonrasında daha özgür olabiliriz. Bayramdan sonraki günler daha özgür olacak ama tedbirlere uyarak yaşayacağız. Evimiz yine bizim için en güvenli yer olacak. Kontrollü sosyal hayat olacak. 

  Mücadelenin birinci döneminde başardık, bu döneminde de başaracağımızdan kuşku duymuyorum

  İŞ YERLERİ İÇİN KURALLAR REHBERİ

  Riskli hareketlilik olduğu yerlere test kurduk ve kurmaya devam ediyoruz. 20 Mayıs'tan sonra iş yerlerinde kuralları gösteren afişlerle karşılaşacaksınız. Normalleşme sürecinde açılabilecek iş yerleri hakkında rehber de hazırlamaktayız."


  Görüş Bildir