Petrol
111.39
-0.11%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
487.724
3.22%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  Bilirkişi Cerattepe raporunu tamamladı

  Bilirkişi heyeti Artvin’in Cerattepe bölgesindeki maden sahasında başlattığı ÇED raporu uygunluk incelemesini tamamladı.
  • İHA
  • 14.03.2016 - 22:46
  Bilirkişi Cerattepe raporunu tamamladı

  Bilirkişi Cerattepe raporunu tamamladı #1

  Artvin’in Cerattepe bölgesinde maden çıkartılmasını istemeyen 751 Artvinli geçtiğimiz yıl Rize İdare Mahkemesi’ne başvurup, maden ruhsatını elinde bulunduran firmanın almış olduğu ÇED raporunun uygun olmadığı gerekçesiyle iptali talebiyle dava açmıştı. Açılan dava üzerine Rize İdare Mahkemesi tarafından atanan bilirkişi heyeti bugün Cerattepe’deki incelemesini tamamladı.

  İnceleme sonrası Artvin’de maden karşıtı eylemlerde başı çeken Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan, Artvin meydanında bir basın açıklaması düzenledi. Karahan çok sayıda Artvinliye hitaben yaptığı açıklamada, “2015 yılının Temmuz ayında açmış olduğumuz 2. ÇED’in iptaline yönelik davanın keşfi bugün yapıldı. Öncelikle keşif heyetini büyük sabır ve nezaketle karşılayan, mücadele kararlılığımızı göstermek için pankartları ile afişleri ile Kafkasör bölgesinde zincir oluşturup heyeti karşılayan ve bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan Artvin halkına teşekkür ediyoruz. Hukuka ve adalete güvenmek istiyoruz. Onların anlattıklarından sonra başka bir karar çıkarsa bu başka bir şeydir. Çünkü inanılmaz bir keşif yapıldı. Hem hocalarımız hem de avukat arkadaşlarımız son derece etkin bir anlatımda bulundular” dedi.

  Yeşil Artvin Derneği ve Cerattepe avukatlarından Bedrettin Kalın ise yaptığı açıklamada, “Beş saat süren bir keşif oldu. Güzel bir keşif oldu. İyi anlatabildiğimizi düşünüyorum. Coğrafya zaten belliydi. Bir şey anlatmaya da gerek yoktu aslında. Cerattepe’de dönüp doğaya bakmak yeterli. Dolayısıyla biz yine de elimizden geldiği kadar anlatmaya çalıştık” şeklinde konuştu.

  Açıklamaları dinleyen yüzlerce Artvinli sloganlarla açıklamaya ve mücadeleye destek verdiler.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir