Euro
15.3543
-1.11%
Dolar
13.5573
-0.83%
Altın
774.04
-0.6%
Borsa
1.81
0%
Bitcoin
752.556
3.44%
5ºC
İstanbul
Çok bulutlu 5 C

  Bingöl'de berberlik yapan adam kaz çiftliği kurdu

  Korona sebebiyle berberlik yaptığı iş yerini bir süre kapatmak zorunda kalan adam, kaz üretim ve yetiştirme çiftliğiyle çocukluk hayalini gerçekleştirdi.
  • AA
  • 21.05.2020 - 11:52
  Bingöl'de berberlik yapan adam kaz çiftliği kurdu

  Bingöl'ün Sancak beldesinde kuaför işletmeciliği yapan Sezgin Arçumlu, çocukluğundan beri hayalinde olan kanatlı hayvan çiftliğini kurmak için internette araştırmalara başladı.

  Arçumlu, tavuk veya hindileri araştırırken kazların dünyasıyla tanıştı.

  KAZANDIĞI PARAYLA ÇİFTLİK KURDU

  Kaz yetiştiriciliği konusunda araştırmasını tamamlayan Arçumlu, alın terini yatırımı dönüştürmek için saç sakal tıraşından biriktirdiği 110 bin lira ile babadan kalma Sancak ovasındaki arazide, brandadan çiftliğini kurdu.

  Daha sonra ise kaz yetiştiriciliğini yapmak için Elazığ'dan bin kaz yavrusu getirerek, çocukluk hayalini gerçekleştirdi.

  "ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ MERAKIM VAR"

  Bin yavru kaz ile başladığı kaz üretimini yıllık 15 bine çıkarmayı hedeflediğini söyledi.

  Çocukluğundan beri kanatlı hayvanlara büyük ilgi duyduğunu anlatan Arçumlu, "Kazların hikayesi, internetten dolaşırken Elazığ'ın Kovancılar ilçesinde Türkiye'nin en büyük kaz entegre tesisinin açıldığını görmemle başladı. Meraklı olduğum için biraz araştırdım, orayla irtibata geçtim. Acaba bizim bölgemizde kaz yetiştirilebilir mi diye. Buranın merası ve havasının da kaz yetiştiriciliğine ideal olduğunu öğrendikten sonra bu işi yapmaya karar verdim." dedi.

  Bingöl de berberlik yapan adam kaz çiftliği kurdu #1

  "İKİ İŞİ BERABER YÜRÜTECEĞİM"

  Hala berberlik yaptığını, her iki işi birlikte yürüteceğini belirten Arçumlu, "Bu tür şeylere meraklı olduğum için girdim bu işe. İnşallah Allah bizi mahcup etmez. Ayrıca, Bingöl'de ilk kaz yetiştirme projesidir. Projeyi kendi imkanlarımla yaptım." dedi.

  Bingöl de berberlik yapan adam kaz çiftliği kurdu #2

  Bingöl de berberlik yapan adam kaz çiftliği kurdu #3

  Bingöl de berberlik yapan adam kaz çiftliği kurdu #4

  Bingöl de berberlik yapan adam kaz çiftliği kurdu #5

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir