Petrol
111.24
-0.35%
Euro
17.4937
0.08%
Dolar
16.7435
-0.07%
Altın
973.85
-0.23%
Borsa
2444
-1.57%
Bitcoin
322.901
-0.68%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Bingöl'deki 1993 PKK katliamından sağ kurtuldu: Ne misafiri, onlar işkence yapar

  24 Mayıs 1993'te PKK tarafından 33 askerin şehit edildiği saldırıdan sağ kurtulmuş olan Erkan Omay, PKK'dan işkence gördüğünü ve onların misafir etme ifadesinin yalan olduğunu söyledi.
  • İHA
  • 22.02.2021 - 12:22
  • Güncelleme : 22.02.2021 - 15:20
  Bingöl'deki 1993 PKK katliamından sağ kurtuldu: Ne misafiri, onlar işkence yapar

  24 Mayıs 1993'te Bingöl-Elazığ karayolu üzerindeki Bilaloğlu mevkisinde PKK’lı teröristler, silahsız askerlerin bulunduğu minibüslerin yolunu kesti.

  Tüm şahsi eşyalarına el koyulan askerler, günlerce PKK’lı teröristlerin işkencesine maruz kaldı.

  Daha sonra PKK’lı teröristler tarafından 33 asker kurşuna dizilerek şehit edildi.

  13 ASKER MEHMETÇİK'E SIĞINDI

  Türk Silahlı Kuvvetleri'ne karşı kalkan olarak kullanılan 13 asker ise teröristlerin elinden kurtularak Mehmetçik’e sığındı.

  PKK’lı teröristlerin elinden sağ olarak kurtulan askerlerden Erkan Omay, yaşadığı dehşet dolu anları anlattı.

  Bingöl'deki 1993 PKK katliamından sağ kurtuldu: Ne misafiri, onlar işkence yapar VİDEO

  Bingöl deki 1993 PKK katliamından sağ kurtuldu: Ne misafiri, onlar işkence yapar #1

  "YER DEĞİŞTİRMESEYDİM, KURŞUNA DİZİLMEYE BEN GİDİYORDUM"

  Bingöl’e 10 kilometre kala PKK’lı teröristlerin yollarını kestiğini ve günlerce alıkonulduklarını ifade eden Omay, “1993 yılında iki otobüs olarak Malatya’dan, Bingöl’e doğru yola çıktık. Yol güzergâhında PKK, iki otobüsü alıkoydu. Bizleri bir tepeye getirip kurşuna dizeceklerdi o sırada bir abimiz kaçmayı denedi ama vuruldu. Bizi kurşuna dizmekten vazgeçtiler, daha sonra apar topar koşturarak götürdüler ve bir noktada durdurup bizi 3’e böldüler.

  Ben en baştaydım 6’ncı sırada bulunan ve şehit olan Mehmet Turan’ın sağına geçtim, o sırada en baştan 6 kişi gelsin dediler. Eğer yer değiştirmeseydim kurşuna dizilmeye ben gidiyordum. Bizi ilk alıkoyduklarında böyle şeylerin olmayacağını sadece rehin tutup devlet ile iletişime geçileceğini söylediler ama arkadaşlarımızdan iki grubu alıp kurşuna dizdiler. Ondan sonra bizim ellerimizi bağlayıp ağır işkenceler yapmaya başladılar.” dedi.

  Bingöl deki 1993 PKK katliamından sağ kurtuldu: Ne misafiri, onlar işkence yapar #2

  "GENELİ HEP ÇOCUKTU"

  Omay kaçmaya çalıştığını anlatarak şöyle devam etti:

  “Ben kaçmayı denedim, tuvalet ihtiyacım olduğunu söyleyerek elimi çözdürdüm, bu sırada 15 yaşlarında bir çocuk peşime takıldı zaten bunların genellemesi hep çocuktu. Çocuk silahı üzerime doğrultmuştu, ben arkama birkaç defa bakınca kaçacağımı ayıkmış, hemen yerime geçtim. Daha sonra 35- 40 yaşlarında birine Kürtçe bir şeyler söyledi ama ne dediklerini anlamıyorum.

  O söylediği kişi bir hışımla yanıma gelip silahı ağzıma dayayıp tetiğe bir bastı ve bana, ‘bir daha denersen ağzını burnunu dağıtırım’ dedi. Şans eseri kurtuldum, silah ateş almadı. Hiç unutmam, benim ayaklarıma ve karnıma silahla vurup işkence yapıyorlardı ama ben hiç bir şey hissetmiyordum boş bir odun gibiydim sadece ne zaman öleceğimi düşünüyordum.

  Bingöl deki 1993 PKK katliamından sağ kurtuldu: Ne misafiri, onlar işkence yapar #3

  "O ZAMAN BİZ KURTULMASAK, 33 ŞEHİDİ DE DEVLET ÖLDÜRDÜ DERLERDİ"

  Televizyonlarda öldü olarak gösterildim, rahmetli annem benim yasımı tuttu. Ertesi gün bir çatışma başladı. Allah razı olsun bizim askerlerimiz geldi dağ taş asker kaynıyordu. Bir çatışmaya girildi, o sırada bizi açık alana yem olarak bıraktılar kendileri mevzilere saklandılar. Bu bir şerefsizlik o zaman da biz kurtulmamış olsak emin olun 33 şehidi de devlet öldürttü derlerdi, Allah'tan biz canlı tanığıyız. Çatışmadan sonra arka taraftaki o mavi bereli askerlerimizi gördüğümde dünyalar benim oldu.”

  Bingöl deki 1993 PKK katliamından sağ kurtuldu: Ne misafiri, onlar işkence yapar #4

  "ASTSUBAY VE BİR POLİSİ DİRİ DİRİ GÖMDÜLER"

  Erkan Omay, Gara’da 13 şehit verildiğini anımsatarak, “Allah mekânlarını cennet eylesin, biz de aynı akıbeti yaşadık. Bugün diyorlar ki operasyon başarısız oldu, kardeşim başarısız oldu diyen insanlar oradaki atmosferi ve arkadaşlarımızın neler çektiğini bu namussuzların nasıl işkence yaptıklarını bir görsünler. Biz ellerindeyken onların telsizine yansıdı, astsubay ve polisi alıkoymuşlar.

  Bunları toprağa gömüp, ellerindeki kazma küreklerle işkence yapıyorlardı. Ne misafirliği bunlar hain, namussuz, misafir ediyoruz lafları hepsi hikâye. Bugün o mağaraya gidip Gara’nın içerisinden rehineyi çıkartmak emin olun her askerin cesaret edeceği olaylar değil. Hani bizde bir laf vardır, bekara avrat boşamak kolay derler. Bunlar hainlik yaptı, silahsız ve masum insanları öldüremezsin, bu tam bir terör örgütü işidir.” diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir