Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
495.048
-6.88%
2ºC
İstanbul
Yoğun kar 2 C

  Bir grup Ahıska Türk'ü daha Türkiye'ye geldi

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile Türkiye'ye getirilen Ahıska Türkleri, "72 yıldır sürgündeydik, vatanımıza kavuştuk" dedi.
  • 15.04.2016 - 09:44
  Bir grup Ahıska Türk'ü daha Türkiye'ye geldi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun koordinasyonunda Türkiye'de iskan ettirilecek Ahıska Türklerinin üçüncü kafilesinden 171 kişilik ilk grup, geldikleri Erzincan'ın Üzümlü ilçesindeki konutlarına yerleşti.

  Bir grup Ahıska Türk ü daha Türkiye ye geldi #1

  KONUTLARINA YERLEŞTİRİLDİLER

  Ukrayna'dan Erzincan'ın Üzümlü ilçesine 25 Aralık 2015 ve 3 Mart 2016 tarihlerinde iki ayrı kafile halinde getirilen 151 aileden oluşan 616 Ahıska Türkünün ardından 513 kişilik üçüncü kafileden ilk grup, Ukrayna'nın Slavyansk şehrinden alınarak, Türk Hava Yollarına ait uçak ile Erzincan'a getirildi. Erzincan Havalimanı'nda yapılan gümrük işlemlerinin ardından 46 aileden oluşan 171 kişi, kendileri için Üzümlü ilçe Belediyesi tarafından tahsis edilen otobüslerle Geyikli Mahallesi'ne getirildi. Kendileri için hazırlanan konutların önlerinde indirilen aileler, görevliler tarafından konutlarına yerleştirildi.

  Bir grup Ahıska Türk ü daha Türkiye ye geldi #2

  "VATANIMIZA KAVUŞTUK"

  Türkiye'ye gelmenin mutluluğunu yaşayan Ahıska Türkleri dualar edip, birbirlerine sarıldı. Erzincan'daki yeni yaşamlarına ilk adımı atan ailelerden 6 kişilik Muhammedoğlu ailesi, mutluluklarını anlattı. Rasık Muhammedoğlu (81), vatanlarına kavuştuklarını belirterek, şunları söyledi: "Biz 72 yıldır sürgündeydik, çok kötü günler gördük, çok azaplar, çok eziyetler çektik. Allahıma şükürler olsun ki Türkiye bize sahip çıktı. Bizi alıp Ukrayna'dan buraya getirdi. Evleri her şeyiyle yapmışlar. Allah razı olsun. Biz Türkiye'nin başındakilerden çok razıyız. Hiç bunu unutmayız. Ata dedelerimizin, dede babalarımızın vatanına kavuştuk. Dedelerimiz buralarda yaşamış, biz de sonunda buraya vatanımıza geldik."

  Bir grup Ahıska Türk ü daha Türkiye ye geldi #3

  "BİZİM DE VATANIMIZ OLDU"

  Zülfiye Muhammedoğlu (33) da artık bir vatanları bulunduğu için çok mutlu olduklarını ifade ederek, şöyle konuştu: "Çok güzel geldik. Evlerimiz her şeyiyle dolu. Çok mutluyuz. Çocuklarımın sevinci dünyaya değer. Rabbim vatanımızı, Cumhurbaşkanımızı, Başbakanımızı korusun. Buraya gelmemiz için bütün emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Zor günlerden geldik. Oralarda savaştan, bomba seslerinden çocuklarımız korkuyordu. Çok mutluyuz bize sahip çıktıkları için. Bizim de vatanımız oldu sonunda, hasret sona erdi. Senelerdir sürgünde olmak kolay değildi. Evlerimiz çok güzel. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Rüya gibi ışıl ışıl, masal gibi. Beklediğimizden daha üstün her şey."

  Bir grup Ahıska Türk ü daha Türkiye ye geldi #4

  Bir grup Ahıska Türk ü daha Türkiye ye geldi #5

  Bir grup Ahıska Türk ü daha Türkiye ye geldi #6

  Bir grup Ahıska Türk ü daha Türkiye ye geldi #7


  Görüş Bildir