Petrol
111.65
0.48%
Euro
17.5569
0.50%
Dolar
16.3958
0.19%
Altın
974.56
-0.02%
Borsa
2436
0.00%
Bitcoin
491.081
1.62%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Birgün sineklerinin ölümle dansı başladı

  Sakarya nehrinden çıkan ve çiftleşme uçuşu yapan milyonlarca ’Birgün’ sineğinin ’ölümle dansı’ başladı.
  • Ajanslar
  • 12.07.2016 - 08:47
  Birgün sineklerinin ölümle dansı başladı

  Sakarya’da her yıl temmuz ve ağustos ayında erginleşerek Sakarya nehrinden çıkan ve çiftleşme uçuşu yapan milyonlarca ’Birgün’ sineğinin ’ölümle dansı’ başladı. Dünyada sadece Sakarya’da görüldüğü belirtilen müthiş doğa olayını izlemek isteyenler Sakarya Köprüsü’ne akın etti.

  Birgün sineklerinin ölümle dansı başladı #1

  TOPLUCA ÖLÜYORLAR

  Adapazarı'nda her yıl Temmuz ve Ağustos ayında yaşanan Sakarya Nehri üzerinden uçan milyonlarca 'Birgün Sineği'nin Sakarya Köprüsü üzerindeki sokak ışıklarının çevresindeki son uçuşlarını yaparak topluca öldükleri müthiş doğa olayı yine başladı.

  Ömürlerinin yüzde 99'unu larva halinde suda geçiren birgün sinekleri, 1 ila 3 yıllık erginleşme sürecini tamamlayarak Sakarya Nehri'nden çıktı. Işığa yönelerek Adapazarı ilçesindeki Sakarya Köprüsü üzerinde bulunan aydınlatma direklerinin çevresinde toplanan binlerce sinek, çiftleşerek toplu şekilde öldü.

  Birgün sineklerinin ölümle dansı başladı VİDEO

  Birgün sineklerinin ölümle dansı başladı #2

  KÖPRÜYE AKIN ETTİLER

  Sinekler, nedeniyle köprünün aydınlatmaları kapatıldı. Sakarya Köprüsü'nü kaplayan milyonlarca sinek, ilginç görüntüler oluşturdu. Çiftleşme uçuşu yaptıktan sonra yere düşüp ölen sinekler, yolda beyaz bir örtü oluşturdu. Çok sayıda kişi, eşine ender rastlanan doğa olayını izlemek için köprüye akın etti. Vatandaşlar, cep telefonlarıyla sineklerin çiftleşme uçuşunu görüntülemeye çalışırken, kimi ise yanında getirdiği kap ile birgün sineklerini toplayıp eve götürdü. Köprüde şans eseri birgün sineklerine rastgelen yabancı uyruklu vatandaşlar ise müthiş doğa olayı karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi.

  Her yıl doğa olayını izlemek için köprüye geldiklerini belirten vatandaşlar, sinekler yüzünden kayganlaşan yolda trafik kazaları yaşandığını söylediler.

  Birgün sineklerinin ölümle dansı başladı #3

  Birgün sineklerinin ölümle dansı başladı #4

  Birgün sineklerinin ölümle dansı başladı #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir