Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
473.515
-1.34%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C

  Bitlisliler Nevruz’u Van Gölü üzerinde kutladı

  Bitlisliler, baharın gelişinin müjdecisi olan Nevruz Bayramı’nı Türkiye’nin en büyük gölü olan Vangölü üzerinde halay çekerek kutladı.
  • İHA
  • 22.03.2016 - 01:31
  Bitlisliler Nevruz’u Van Gölü üzerinde kutladı

  bitlis nevruz

  Bitlis Valiliği’nce Nevruz Bayramı dolayısıyla Van Gölü’nde feribot turu düzenlendi. Feribotla Türkiye’nin en büyük gölü olan Vangölü üzerinde tur atan Bitlisliler, Nevruz Bayramı’nı göl üzerinde şarkılar eşliğinde halay çekerek ve dilek fenerleri uçurarak kutladı. Etkinlikte kavurma pilav ve ikram edildi.

  Bitlisliler Nevruz’u Van Gölü üzerinde kutladı #2

  Bitlis Valisi Ahmet Çınar, bütün Bitlisliler’in Nevruz Bayramı’nı kutlayarak, Nevruz’un bütün Asya’nın ortak kültürü olduğunu söyledi. Nevruz’un Türk ve Arap dünyasının, İran, Azerbaycan, Afganistan, Tacikistan, Kazakistan ve Türkmenistan gibi devletlerde halk tabanında kutlanan ve devlet töreni halinde ciddiye alınan çok önemli bir etkinlik olduğunu ifade eden Çınar, "Nevruz, bir yenilenmenin baharla bir bereket, emek, toprakla haşır neşir olma ve yeniden diriliş gibi birçok anlamları vardır. Nevruz, dualarla, sportif etkinliklerinin, at yarışlarının, ata sporlardan güreşin en çok yapıldığı etkinlik biçimidir" dedi.

  Bitlisliler Nevruz’u Van Gölü üzerinde kutladı #3

  Nevruz’u Bitlis merkezde Ulu Camii Meydanı’nda halkla kutlamayı planladıklarını ancak terör olaylarından dolayı gemide kutlamaya karar verdiklerini bildiren Çınar, şöyle konuştu:

  "Kutlamayı bütün ticaret ve sanayi odaları, esnaf örgütlerimiz ile sivil toplum kuruluşlarıyla müşterek yapacaktık. Ancak bütün bereketi ve üretimi öldüren, huzur ile yatırımcıyı kaçıran, insanların ve dünyanın başına bela olan terörün son vahim eylemlerinden sonra şehir merkezinde hem eğlence boyutu hem de başka etkinlikleri iptal ettik. Bundan dolayı bu gemimizde sporcularımız, öğrencilerimiz, gençlerimiz, halkımız ve halk temsilcilerimizle bir araya geldik."

  Bitlisliler Nevruz’u Van Gölü üzerinde kutladı #4

  Düzenlenen feribot turuna, İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Albay Mustafa Gezer, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, ilçe kaymakamları, belediye başkanları, kurum amirleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

  Bitlisliler Nevruz’u Van Gölü üzerinde kutladı #5

  Bitlisliler Nevruz’u Van Gölü üzerinde kutladı #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir