Petrol
111.29
-0.17%
Euro
17.5076
0.16%
Dolar
16.7695
0.09%
Altın
974.3
-0.18%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
325.764
0.19%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Bodrum’da yine içme suyu borusu patladı

  Bodrum’da, içme suyu isale hattının patlaması sonucu ortalık savaş alanına döndü. Patlamanın şiddetiyle yerinden kopan kaya parçaları araçları sürükledi.
  • İHA
  • 28.11.2018 - 10:11
  Bodrum’da yine içme suyu borusu patladı

  Devlet Su İşleri tarafından Geyik Barajından Bodrum Yarımadasına 140 kilometre uzunluğunda döşenen su isale hattında sık sık patlamaların olması yöre sakinlerini de çileden çıkardı.

  CAM ELYAF POLYESTER TAKVİYELİ

  2011 yılında tamamlanan ve Bodrum Yarımadasının içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan isale hattında 6 yılda bine yakın patlama meydana gelirken, kullanılan boruların su isale hatları için tercih edilmeyen ‘Cam elyaf takviyeli polyester’ olmasının etkili olduğu öğrenildi.

  Devlet Su İşleri tarafından ihalesi yapılan 140 kilometre uzunluğundaki isale hattında işletmeye alındığı günden bu yana değişik bölgelerde yaklaşık bin defa hatta patlama meydana geldi. Hatlardaki patlamalara işletme hakkını teslim almamasına rağmen Muğla Büyükşehir Belediyesi Su Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü vatandaşların mağdur olmaması için müdahale ediyor.

  Bodrum’da yine içme suyu borusu patladı #1

  KULLANILAN MALZEME YANLIŞ

  Su isale hatlarındaki patlamanın sebebinin basınca dayanıklı hatların, özellikle deprem bölgelerinde ve içme suyunda pek tercih edilmeyen ‘Cam elyaf takviyeli polyester' kullanımından kaynaklandığı öğrenildi. Boruların kayalıklara denk gelen imalatlar, büyük çaplı ana şebeke hattının güzergahı için açılan servis yolunun 1. Derece deprem bölgesinden geçirilerek ufaklı büyüklü depremin meydana geldiği noktada boruların zarar görmesi ve DSİ tarafından HDPE hatlarından alınan numuneler üzerinde yapılan testlerde boru hammaddesi bileşiminde bulunması gereken ‘Karbon siyahı’ maddesinin gerektiği oranda bulunmadığı tespit edildi.

  Bodrum’da yine içme suyu borusu patladı #2

  97 MİLYON LİRAYA MAL OLDU

  DSİ tarafından yaptırılan ve 97 milyon TL’ye mal olan Bodrum Yarımadası’nın 2040 yılına kadar olan içme suyu meselesini kökünden çözecek ‘Bodrum Yarımadası Acil İçme suyu Projesi’ ile Bodrum kent merkezi, Bitez, Gündoğan, Konacık, Ortakent-Yahşi, Turgutreis, Gümüşlük, Yalıkavak, Göltürkbükü ve Yalıçiftlik mahallelerinin içme-kullanma su sıkıntısı 2040 yılına kadar çözüme kavuştuğu açıklanmıştı.

  Bodrum’da yine içme suyu borusu patladı #3

  MUSKİ DEVRALAMADI

  DSİ isale hatlarında sık sık yaşanan patlamalar nedeniyle Muğla Büyükşehir Belediyesi Su Kanalizasyon İdaresi tesisin işletme hakkını devralmadı. MUSKİ Genel Müdürlüğü, tesisteki sorunların çözüme kavuşturulması gerektiğini, vatandaşların mağdur olmaması için isale hattındaki patlamaları müdahale ettiklerini açıkladılar.

  Bodrum’da yine içme suyu borusu patladı #4

  Bodrum’da yine içme suyu borusu patladı #5

  Bodrum’da yine içme suyu borusu patladı #6

  Bodrum’da yine içme suyu borusu patladı #7

  Bodrum’da yine içme suyu borusu patladı ViDEO


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir