Euro
10.3041
1.88%
Dolar
8.7569
1.21%
Altın
490.15
-0.36%
Borsa
1.401
-0.43%
Bitcoin
391.000
3.93%
15ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 15 C

  Boğa yakalama timi tatbikat yaptı

  Kurban Bayramı'nda kaçan boğaları yakalamak için oluşturulan yakalama timleri hazırlıklarına devam ediyor.
  • CHA
  • 16.09.2015 - 16:49
  Boğa yakalama timi tatbikat yaptı

  Boğa yakalama timi tatbikat yaptı #1

  Ankara Mamak Belediyesi'nin boğa yakalama timi de Ortaköy Kurban Pazarı’nda enjektör atıcı tüfeklerle atış talimi yaptı. Arıca pazarda görücüye çıkan dişi hayvanlar da ultrason cihazı ile gebelik taramasından geçirildi.

  Yakalama timinde yer alan Asır Gençeri isimli belediye çalışanı, 8 yıldır bu işi yaptığını anlattı. Mamak’taki bütün sıkıntıları halletmeye çalışacaklarını ifade eden Gençeri, belediyeye bağlı Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri olarak ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

  Boğa yakalama timi tatbikat yaptı #2

  DOZ HAYVANA GÖRE AYARLANIYOR

  Şimdiye kadar anormal derece bir sıkıntı ile karşılaşmadıklarını belirten Gençeri, ilçe arazinin geniş olması nedeniyle zaman zaman hayvanları yakalamada sıkıntı çektiklerini dile getirdi. Teknolojinin imkanlarından faydalandıklarını kaydeden Gençeri, elindeki enjektör atıcı tüfek ile ilgili bilgiler verdi. Gençeri, “Enjektör atıcı tüfek ile 30-50 metre arasında atış yapılıyor. Enjektör hava ile çalışıyor. Mesafeye göre hava ayarı yapılıyor. Uyuşturucu ayarı veteriner eşliğinde hocalarımız ayarlıyor. Ona göre hayvana vuruyoruz. Uyuşturucunun dozu hayvanın gramına göre değişkenlik gösteriyor.” diye konuştu.

  HER BAYRAM HİZMET VERİYORUZ

  Boğa yakalama timinin 2009 yılında kurulduğunu anlatan Veteriner Hekim Eser İnsal ise o yıldan bu yana kaçan hayvanların bu tim tarafından yakalandığını aktardı. Yakalanan hayvanların sahiplerine teslim edildiğini kaydeden İnsal, “Her bayram 10 ekibimiz oluyor. Başlarında veteriner hekim bulunuyor. Et muayenelerini de yapıyoruz. Vatandaşımıza uygun bir hizmet sunmaya çalışıyoruz.” dedi.

  Boğa yakalama timi tatbikat yaptı #3

  Uyuşturucu ile hayvanı sakinleştirdiklerini ifade eden İnsal, “O anki strese bağlı agresifliğini azaltıyoruz. Kalp atışı, solunum normal hareketleri devam ediyor.” izahında bulundu.

  GEBE HAYVANLAR PAZARDAN ÇIKARILIYOR

  Veteriner Hekim Eser İnsal ayrıca kurban kesmek isteyen vatandaşların kurbanlıkları kontrol edilmesi gerektiğini vurguladı. Hayvanın nakil belgelerinin ve sağlık belgesinin kontrol edilmesi gerektiğini açıklayan İnsal, bu belgelerle hayvanın yaşı ve sağlık durumu ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşacaklarını belirtti. Hayvanın gebe olması durumunda nasıl yol izlediklerini aktaran İnsal, “Eğer hayvan gebe ise kurbanlık pazarından çıkarılıyor. Pazarda tespit edilen hayvanlar dinen caiz olmadığı için pazardan çıkarılıyor.” şeklinde konuştu.

  Boğa yakalama timi tatbikat yaptı #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir