Euro
13.9679
-0.29%
Dolar
12.3629
-0.05%
Altın
710.14
-0.41%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
728.298
3.51%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  Bolu'da felçli Yasin ilk kez yürüdü

  Sol kolu ve bacağı felç olan genç, sporla hayata tutunarak ilk kez, tek başına yürümeyi başardı.
  • DHA
  • 12.03.2020 - 11:45
  Bolu'da felçli Yasin ilk kez yürüdü

  Bolu'da Münevver-Musa Dikici çiftinin çocukları Yasin Dikici, 7 aylıkken dünyaya gelerek, erken doğum nedeniyle hayati tehlikesi bulunduğu için kuvöze alındığında felç geçirdi.

  Sol kolu ve bacağı felç olan Yasin, geçirdiği tedaviler sonucu zamanla ayakları ve kollarını az da olsa hareket ettirmeyi başladı.

  Bolu da felçli Yasin ilk kez yürüdü #1

  SPOR SALONUNA YAZILDI

  Yalnız başına yürüyemeyen ve kollarını da istediği gibi kullanamayan lise öğrencisi Yasin Dikici, aldığı fizik tedavilerin yanında, spor salonuna yazılmaya karar verdikten sonra babası Musa Dikici ile birlikte 3.5 ay önce kent merkezinde bulunan bir spor salonuna giderek, antrenmanlara başladı.

  Burada görevli tarafından hazırlanan programa göre çalışan Yasin Dikici, kısa sürede gelişim gösterdi.

  Antrenmanlarının üçüncü ayında kendi başına yürümeye ve kollarını istediği gibi kullanmaya başlayan Yasin Dikici'nin azmi ve gözle görülen gelişimi yakınlarını mutlu etti.

  "KENDİ BAŞIMA YÜRÜYEBİLİYORUM"

  Spor salonuna ilk olarak anne ve babasının kollarında geldiğini belirten Yasin Dikici, "Bebekken kuvözde felç geçirdim. Sol kolum ve bacağıma vurdu felç. Beynime şant takıldı. Bu şant ben büyüdükçe koptu. Kopunca da beynim bağımsız çalışıyor. Sporun faydasını çok gördüm. Allah razı olsun. Hala devam ediyorum. Buraya gelmeden önce annem ve babam koluma girip yürütüyordu. Bazen de değnekle yürüyordum. Şimdi Allah'ıma şükür daha iyiyim. Kendi başıma yürüyebiliyorum. Sabır çok önemli. Sabrın sonu selamet diyorlar ya aynen öyle. Benim durumumda olanlar sabretsinler,  azimli olsunlar. Azimle çalışsınlar." dedi.

  Bolu da felçli Yasin ilk kez yürüdü #2

  "YASİN ÇOK İSTEKLİ"

  Yasin Dikici'ye özel program hazırlayan ve zaman zaman zorlansa da uygulamaya özen gösteren antrenör,"Yasin ile 3-4 aydır beraber çalışıyoruz. Çok yol katettik gerçekten. İlk geldiğinde annesi ve babası kollarını sürükleyerek getiriyorlardı. Yasin şu anda koşma derecesinde ve kollarını çok rahat açabiliyor. İlk geldiği zaman antrenmanını çok rahat yapabiliyor. Kendi suyunu içip kendi terini silebiliyor. Vücudunu ve bedenini kullanabiliyor. Ona özel bir antrenman programı sağladım ve geldiğinden beri ben ilgileniyorum. Onunla özel dersler yapıyoruz. Yasin çok istekli. Onun spora merakı olmasaydı bu kadar değişim yaşanmazdı." dedi.

  Bolu da felçli Yasin ilk kez yürüdü #3

  "DAHA İYİ OLACAĞINI UMUYORUM"

  Baba Musa Dikici de oğlunun gelişiminden ve yürüme yetisini yalnız başına gerçekleştirmesinden dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, "7 aylık doğdu. Doğuştan böyle zaten. Fizik tedavi alıyordu. Daha sonra spora gitmeye karar verdi. Allah razı olsun burada da ilgilendiler. Sporun çok faydasını gördük. Kendisi yürüyor. Arabaya kendisi biniyor. Bu değişim 3 buçuk ayda oldu. Kendisi servise binebiliyor. Daha da iyi olacağını umuyorum." dedi.

  Bolu da felçli Yasin ilk kez yürüdü #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir