Borca giden kaynaklar hizmete dönüştü

Silvan'ın 2 yıl önce müşterek düzenlenen operasyonlarla çukur kazıp, barikat kuran teröristlerden temizlenmesinin ardından, ihya çalışmalarına, görevlendirme yapılan belediye büyük destek sunuyor.

DBP'li yönetim döneminde birçok belediye hizmetinden yoksun kalan ilçe, Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirme yapılan Kaymakam Adem Çelik'in talimatıyla hayata geçirilen projelerle hizmetle tanışıyor.

Borca giden kaynaklar hizmete dönüştü

İlçede temizlikten asfalta, içme suyundan yola, çocuk, kadın ve gençlere yönelik merkezlerden sosyal alanlara kadar uygulanan rutin belediye hizmetlerinin yanı sıra, "Meslek Edi̇ndi̇rme Akademi̇si̇ ve Staj Merkezi̇", "Kültür ve Sanat Merkezi̇", "Kentsel Dönüşüm", "Si̇lvan Entegre Katı Atık", "Kırsal Mahallelere 20 Cep Park", "Engelli̇ Yaşam Merkezi̇", "Tari̇hi̇ Eserleri̇ Gün Yüzüne Çıkarma, Rölöve, Resti̇tüsyon ve Restorasyon" gibi çok sayıda proje uygulanıyor.

HİZMET OLARAK YANSIMAYAN BİR BORÇ

Çelik, yaptığı açıklamada, görevi devraldıklarında ciddi anlamda borç yüküyle karşılaştıklarını söyledi.

DBP'li belediyenin 36 milyon lira borcu bulunduğuna işaret eden Çelik, "Kurumsal düzende işlemeyen, adeta kara düzen bir belediye yönetimiyle karşılaştık. Borç var ama hiçbir şekilde hizmete dönmeyen, hizmet olarak yansımayan bir borç. Biz bunu yolsuzluk olarak adlandırıyoruz." diye konuştu.

Borca giden kaynaklar hizmete dönüştü

Bu amatör yaklaşımın yıllar içerisinde böylesine bir kadim kenti yok ettiğini vurgulayan Çelik, "Tarihiyle ve diğer değerleriyle ciddi anlamda bir yıpranma söz konusu. Biz şu aşamada belediyeyi devraldığımızda öncelikle bunlara dönük bir çalışma başlattık. Artık belediyenin, devletin kaynaklarını doğrudan vatandaşa ulaştırmayı hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

Borca giden kaynaklar hizmete dönüştü

Çelik, bu kapsamda hummalı bir çalışma yürüttüklerini belirterek, belediyeye ait dükkanlarla ilgili de bir düzenlemeye gidildiğini söyledi.

"DBP'li yönetim döneminde belediyenin mülkleri, dükkanları 20-30 yıllık süreçte ihaleye çıkılmadan, rayicin altında bedellerle kendi yandaşlarına verilmiş, tahsili de gerçekleştirilmemiş. Bu konuya da el attık. Dükkanları şeffaf bir şekilde ilan ettik. Dükkanlar belirlendi, tespitleri yapıldı, rayiçleri için komisyon oluşturduk." ifadelerini kullanan Çelik, komisyon çalışmalarının ardından ihale yapılarak dükkanları değeri üzerinden kiraya verdiklerini aktardı.

İLÇE BELEDİYE HİZMETİNE KAVUŞTU

İlçenin en büyük eksiklerinden birinin de altyapı olduğunu bildiren Çelik, hızla başlattıkları altyapı çalışmalarının kısa süre içerisinde tamamlanacağını belirtti.

Çelik, ardından üstyapı ile ilgili çalışmalara başlayacaklarına işaret ederek, kardeş belediyelerle ilçede prestij caddeler oluşturmayı düşündüklerini dile getirdi.

Borca giden kaynaklar hizmete dönüştü

İlçede altyapı çalışmalarının olduğu yerlerde asfalt çalışması da yapılacağını vurgulayan Çelik, Silvan'da ayrıca kent meydanı oluşturmak istediklerini kaydetti.

Çelik, "İnsanların bir araya gelebileceği, ilçenin kimliğini yansıtan bir kent meydanı çalışmamız var. Bunu en kısa süre içerisinde hayata geçireceğiz." dedi.

Hayvancılığın geliştiği bir ilçede sadece bir mezbahane bulunduğuna dikkati çeken Çelik, mezbahane sayısını artırmaya yönelik çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

ÇOCUK VE GENÇLER İÇİN ALANLAR OLUŞTURULDU

Çelik, ilçede çocuk ve gençler için de alanlar oluşturduklarını aktararak şöyle konuştu:

"Bu kapsamda ilçedeki 3 mahallede Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ve kardeş Gebze Belediyesinin iş birliğiyle planladığımız yaklaşık 2 milyonluk kent park ve semt sahaları çalışmamız var. Üç mahallemizde de çocuklarımız basketbol, voleybol ve futbol sahalarıyla buluşacaklar, spor yapacaklar. Bu konuda ihale yapıldı, yer teslimi aşamasındayız."

Borca giden kaynaklar hizmete dönüştü

İlçede devletin kaynaklarının vatandaşa döneceğine ilişkin umut oluşturduklarını belirten Çelik, hayata geçirdikleri projelerin artarak devam edeceğini söyledi.

Çelik, Silvan'ın tarihi önemine değinerek, "Bu kadim coğrafyanın tarihi değerlerini yeniden ön plana çıkarmayı hedefliyoruz. Silvan'ın, imarsız, plansız, programsız yapılaşmayla kalesi, camileri ve tarihi görünmüyor. Bunları görünür hale getireceğiz. Önündeki engelleri kaldırarak ilçeyi hak ettiği yere kavuşturmaya çalışacağız. İnsanların hak ettiği şekilde belediyecilik hizmetlerimiz devam edecek." ifadelerini kullandı.