Petrol
81.23
-2.96%
Euro
19.2863
-0.62%
Dolar
18.624
-0.05%
Altın
1.048
-0.32%
Borsa
4874
0.00%
Bitcoin
308.308
-2.20%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C

  Bozdağ: Erdoğan ilk turda Köşk'te

  Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ: Erdoğan'ın aday olması halinde ilk turda cumhurbaşkanı seçileceğini belirtti.
  • 10.09.2013 - 04:18
  Bozdağ: Erdoğan ilk turda Köşk'te

  Bozdağ: Erdoğan ilk turda Köşk te #1

  Star'ın haberine göre; Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın aday olması halinde ilk turda cumhurbaşkanı seçileceğini savundu. Bozdağ, katıldığı bir televizyon canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin soru üzerine Bozdağ, “Başbakanımızın cumhurbaşkanı olup olmayacağına kararı millet verecektir. Başkanımız ülkede 2002’den bu yana iktidarda olan bir partinin Genel Başkanı, aynı zamanda Türkiye’nin Başbakanıdır.

  AK PARTİ OYLARI ERDOĞANI KÖŞKE TAŞIR


  2002’de yüzde 34 olan oyumuz 2007’de yüzde 47, 2011’de yüzde 50 olmuştur. Bu şunu gösteriyor: Başbakanımız Türkiye’nin başına gelmiş bir felaket değil, Başbakanımız bugüne kadar Türkiye’ni başına gelmiş en başarılı ve en iyi Başbakan ve milletimizin her seçimde oyunu artırdığı tek Başbakandır. Yani şöyle geriye dönüp bir bakın bütün seçimlere, hangi seçimlerde bir başbakan her girdiği seçimde oyunu artırarak devam etmiş, milletinden yaptıklarını ibrasını, yapacaklarının yetkisi almış; yoktur böyle bir olay” dedi. Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hiç merak etmesin, Başbakanımız cumhurbaşkanı adayı olduğu zaman Kılıçdaroğlu’nu fazla yormaz, birinci turda milletimizin kahir ekseriyetinin oyuyla cumhurbaşkanı olur ve Türkiye’nin başına başarılı bir isim olarak, Başbakanlıkta, Belediye Başkanlığında ortaya koyduğu başarı çizgisini orada da devam ettirir ve Türkiye’nin daha ileri taşınmasında bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da büyük başarılara imza atar, Kılıçdaroğlu da eleştiri modunda pozisyonunu korumaya devam eder. Onun kararını millet verecektir.”

  2014' TE FİİLEN YARI BAŞKANLIK OLUR

  Bozdağ, “Seçim olması, bu kadar cumhurbaşkanının görev ve yetkisi bulunması, biz anayasada sistemin adını değiştirmesek dahi fiilen 2014’te Türkiye, kim cumhurbaşkanı olursa olsun, yarı başkanlık sistemine geçer” ifadelerini kullanırken, “Ben bunu her zaman söylüyorum, bazıları eleştiriyor bunu, ama gerçek ortada. Yani çok açık bir şekilde cumhurbaşkanına tanınan görev ve yetkiler, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilecek olması, ikisi birleştirildiğinde bunun adı fiilen yarı başkanlıktır” diye konuştu.

  MEYDANLARDA NE VAAT EDECEK ?

  Bozdağ, “Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilecek ve 60 gün propaganda dönemi olacak. Cumhurbaşkanı adayları mitingler düzenleyecekler. Halkın huzuruna çıktığı zaman ne diyecek, cumhurbaşkanı adayı ne diyecek? ‘Bana oy verin, ben büyükelçileri kabul edeceğim. Hükümetin kurulmasında hemen yetkiyi kime vereceksem vereceğim. Kanunları 15 gün bekletmeden onaylayıp göndereceğim. Hükümete hiçbir zorluk çıkarmayacağım’ Anayasa’da yazan görevlerini mi sayacak başka şeyleri mi?” diye konuştu.


  CAMİ-CEMEVİ BİR DEVLET PROJESİ DEĞİL


  Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Mamak’ta cami ve cemevi inşaatı temeli atılmasının ardından yaşanan tartışmaların hatırlatılması üzerine Alevi vatandaşların bir grup olmadığını, çok farklı gruplar bulunduğunu söyledi. Bozdağ, iflas etmiş bir takım sol ideolojilerini ‘Alevilik’ olarak ikame etmek isteyen gruplar ile Aleviliği ayrı bir din olarak görenler bulunduğuna işaret ederek, “Mamak’ta yapılan, cemevi ve camiye aynı konseptin içinde yer veren proje bir devlet projesi değildir. Bunun altını özellikle çizmek isterim. Devlet projesi olmuş olsa denilebilir ki, ‘Devlet bunu dayatıyor, zorluyor. Tek tip bir projeye bizi zorluyor. Asimilasyon, falan’. O zaman haklı da olabilir. Ama böyle bir şey söz konusu değil” diye konuştu.
  Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Bu dönem seçilmişler arasında sizce başörtülü bir milletvekili olabilir mi?” sorusuna ve, “Meclis İçtüzük’ünde veya milletvekillerinin başörtüsü ile Meclis’e girmesini yasaklayan bir düzenleme yoktur. Yasak kafalarda vardır. Önümüzdeki seçimde siyasi partilerin bu noktada farklı yerlerden adaylar gösterebileceklerini tahmin ediyorum” cevabını verdi.


  Görüş Bildir