Petrol
83.23
0.45%
Euro
17.8302
0.54%
Dolar
18.4569
-0.10%
Altın
967.38
0.45%
Borsa
326
0.00%
Bitcoin
372.941
6.13%
17ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 17 C

  Bunlar da Bitlis'li eskimolar

  Bitlis'te evler karın altında kayboldu.
  • 09.03.2012 - 13:40
  Bunlar da Bitlis'li eskimolar

  Bunlar da Bitlis li eskimolar #1

  Bitlis'in Mutki İlçesi'ne Kavakbaşı Köyü, 3 metreyi bulan kar altında kaldıEvlerinden tüneller açarak çıkan köylüler, sanki Eskimo usulü yaşam sürüyor. Köylüler hayvanlarının barındığı ahırlara da kar tünelleri açarak ulaşabiliyor.

  KAR KALINLIĞI 4 METRE

  Mutki İlçesi'ne 50 kilometre uzaklıkta olan Kavakbaşı Köyü, uzun yıllardır ilk kez aşırı kar yağışı aldı. Yolları kapalı olduğu için günlük ihtiyaçlarını, 10 kilometre uzaklıktaki Muş'un Hasköy İlçesi'ne bağlı Karakütük Köyü'nden karşılayan köylüler, kar esaretinden tüneller açarak kurtuldu. Kavakbaşı Köyü'nde yaşayan Abdullah Adlım, hayatında ilk defa bu kadar kar yağışı gördüğünü söyledi. Adlım, "Sabah kalktığımda evin kapısını kardan açamadım. Kürekle karları aça aça dışarı çıktım. Kar tünelleri içerisinden eve girip çıkıyoruz. Kar kalınlığı evimden yüksek. Yaklaşık 4 metre karın altındayız" dedi.

  Her tarafın karla kaplı olduğunu söyleyen Cevat Adlım ise evin pencerelerinin kar altında olduğunu dile getirdi. Evin damından aşağı pencerelere doğru karları temizleyerek içeriye ışık girmesini sağladıklarını söyleyen Cevat Adlım, dünya ile bağlantılarının kesildiğini söyledi.

  Adem Çakır da köyde bir evden diğer bir eve gitmek için kar ayaklığı taktıklarını anlattı. Çakır, "Mahallemiz 20 hane ve 80 nüfuslu. Karda kışta kimse birbirine gidip gelemiyor. Tüm ihtiyaçlarımızı Muş'tan karşılıyoruz. Buradan Karakütük köyüne kadar yaya oradan minibüsle Muş'a gidiyoruz" diye konuştu.

  Traktörü kar altında kalan Veysi Çakır, bir haftadan beri aracın çevresindeki karı açmaya çalıştığını ifade etti.


  Görüş Bildir