Euro
10.3263
0.07%
Dolar
8.8484
0.35%
Altın
495.43
-0.15%
Borsa
1.392
0.05%
Bitcoin
373.004
-4.06%
19ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 19 C

  Burdur'da flamingolar ziyaretçilerini bekliyor

  Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Çorak Göl’de, 5 bini aşkın flamingo görsel bir şölen sunuyor.
  • 27.04.2016 - 10:41
  Burdur'da flamingolar ziyaretçilerini bekliyor

  Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Burdur Şube Müdürü Tamer Yılmaz, bu yıl ocak ayının sonu ve şubat ayının başında tüm bölgede kuş sayımı gerçekleştirdiklerini söyledi. Burdur’daki sulak alanlarda 52 binin üzerinde su kuşu tespit ettiklerini anlatan Yılmaz, bu kuşların yaklaşık 27 binini Çorak Göl’de saydıklarını dile getirdi.

  Burdur da flamingolar ziyaretçilerini bekliyor #1

  "5 BİN FLAMİNGO SAYDIK"

  Yılmaz, sayımın sonucunun Çorak Göl’ün önemini gösterdiğine işaret ederek, “Adının ‘Çorak’ olması insana belki negatif bir etki veriyor ama göl sığ da olsa, yazın kurusa da kuşlar belli zamanlarda bu alanı kullanıyorlar. Hem kış ortasında hem de şu anda barındırdığı flamingolar ile dikkati çekiyor. Yaptığımız sayımlarda 5 binin üzerinde flamingonun bu gölü tercih ettiğini gördük” dedi.

  Burdur da flamingolar ziyaretçilerini bekliyor #2

  "FLAMİNGOLARI DAHA YAKINDAN TANIMALIYIZ"

  Su ve besinin olduğu yerde yaşamın da bulunduğunu, canlıların ve kuşların bu durumu takip ettiklerini aktaran Yılmaz, flamingoların bu döngü içerisinde yer aldıklarını vurguladı. Yılmaz, Çorak Göl’ün az tuzlu bir göl olduğunu, flamingoların da sığ ve tuzlu alanları tercih ettiklerini belirterek, şöyle konuştu: "En fazla besini Çorak Göl’de bulmaları ve kendilerini güvende hissetmeleri dolayısıyla bu alanı tercih ediyorlar. Yarın belki başka bir alanı tercih edeceklerdir. Burdur’da ve Türkiye’nin diğer illerinde flamingoları tanımayan, varlığından habersiz pek çok kişi var. Çorak Göl bu insanların ziyaretlerini bekliyor. Sulak alanların önemini kavramak için flamingoları daha yakından tanımalıyız. Bunun için bizlerin ve kurumların üzerine düşen görevler var."

  Burdur da flamingolar ziyaretçilerini bekliyor #3

  Burdur da flamingolar ziyaretçilerini bekliyor #4

  Burdur da flamingolar ziyaretçilerini bekliyor #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir