Euro
15.2025
-0.45%
Dolar
13.4186
-0.39%
Altın
793.85
0.03%
Borsa
1985
-1.31%
Bitcoin
465.000
-6.26%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C

  Bursa olası bir afete hazır değil

  Van'da yaşanan depremin ardından Bursa'dan gönderilen çadırlarla birlikte şehirdeki stoklar eridi.
  • 19.08.2012 - 09:19
  Bursa olası bir afete hazır değil

  Bursa olası bir afete hazır değil #1

  Muhtemel bir afet için Bursa'da çadır bulunmuyor. Kızılay Bursa Şubesi'nin Küçükbalıklı Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) Kampüsü'ndeki deposunda şu anda sadece 200 adet çadır bulunuyor.

  Van depremi sebebiyle 9 ay önce bu bölgeye gönderilen 4 bin çadır halen yerine konulamadı. Kızılay Bursa Şube Başkanı İbrahim Dokunmazer, gönderilen çadırların yerine gelmemesinin, afet sonrası organizasyonlarda, birinci derece sorumluluk ve yetkinin yeni kanuni düzenleme ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'na devredilmesinden kaynaklandığını söyledi.

  200 ÇADIR DIŞINDA BAŞKA BİR MALZEME BULUNMUYOR

  Dokunmazer, yeni afet anlayışında çadırdan çok konteynır sisteminin tercih edilmeye başlanmasının da bunda etkili olduğuna dikkat çekerek, "Kızılay'ın çadır fabrikası bulunuyor. Çadırların 9 ay zarfında yapılması imkan dahilindedir. Ancak şu anda çadır bulundurma sorumluluğu 2 yıl önce yeni kurulan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndadır. Bursa'da Kızılay olarak 10 gün önce depomuza gönderilen 200 adet çadır dışında başka bir malzeme bulunmuyor. Bursa'da daha önceki dönemdeki çadır stokumuz ve depomuzun kapasitesi 4 bin adet çadır almak üzere planlanmıştı. Bu da ilk etapta 20 bin kişinin barınması anlamına gelecek bir organizasyon yapısıydı. Şimdi boş deponun çadır ile dolması için, AFAD'ın Kızılay'dan çadır sipariş etmesi gerekiyor. Bugün bir çadırın maliyetinin bin liranın üzerinde olduğunu düşünürseniz bunun bütçelenmesi gerekiyor" dedi.

  ÇADIR GÖNDERİRLERSE DEPOMUZ DOLAR

  Bursa'da muhtemel bir felaket anında destek için düşünülebilecek Yalova, Eskişehir ve İstanbul Kartal'daki depoların devreye girebileceğini belirten Kızılay Bursa Şube Başkanı İbrahim Dokunmazer, ancak bu depolardaki durumla alakalı tam bir bilgi sahibi olmadığını da belirtti. Van'da geçen yıl ekim ayında yaşanan depremde, kış şartlarında çadırların soğuğa karşı yetersiz kalması sebebiyle AFAD yönetiminin çadır konusunda tereddüt yaşadığını ifade eden Kızılay Bursa Şube Başkanı İbrahim Dokunmazer, kış şartlarında çadırlarının yetersiz kalması sebebiyle konteyner temininin de afetler sırasında değerlendirildiğini söyledi. Bursa'daki çadır deposunun 5 bin adet çadır alabilecek kapasitede olduğunu vurgulayan Dokunmazer, "Van depreminden sonra genel merkezimiz çadır gönderirse depomuz dolar. Özel İdare'de yeniden çadır alımı konusunda çalışma başlatıldı. Bunun en kısa sürede neticelenmesini bekliyoruz. Sadece Küçükbalıklı'daki Kızılay'ın deposu değil, başka yerlerde de depo inşaat etme gündemde. Yerel kaynaklarla çadır temini konusunda çalışma başlatılıyor" dedi.


  Görüş Bildir