Petrol
108.12
-0.91%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
478.591
-0.08%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Bursa'da 1 liranın altında ekmek satanlara ceza

  Yargıtay tarafından alınan karar doğrultusunda belirlenen ekmek fiyatlarının altında satış yapan fırınlara tazminat cezası uygulanacak.
  • 21.09.2014 - 16:04
  Bursa'da 1 liranın altında ekmek satanlara ceza

  Bursa da 1 liranın altında ekmek satanlara ceza #1

  Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkanı Murat Kavuncu, örneğin Bursa’da 1 lira olarak belirlenen ekmek fiyatının altında ekmek satılamayacağına dikkat çekti.

  "YARGITAY ONAYLADI"

  Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkanı Murat Kavuncu, “Bir buçuk ay öncesinde ekmek üreticileri federasyonumuzun ve başkanlığımızın Çankırı Şube Başkanlığı tarafından Çankırı Ticaret Mahkemesi’ndeki açmış olduğumuz haksız rekabete karşı davadan dolayı, Yargıtay bir karar onayladı.

  "ARTIK HAKSIZ REKABET OLMAYACAK"

  Artık Türkiye’de, fırıncılık mesleğinde haksız rekabet olmayacak ve bunun uygulaması olarak da federasyonumuzun avukatları, hukuk müşavirliği, oda başkanlıkları ve şube başkanlarımız olarak 81 ilimizde bütün fırıncılarımıza tebliğ etmek için konferanslar ve seminerler yapıyoruz" dedi.

  "50 KURUŞA KİMSE EKMEK SATAMAYACAK"

  Kavuncu, Yargıtay’ın onaylamış olduğu haksız rekabetten dolayı bunun uygulamasını gerçekleştireceğiz. Bundan sonra fırıncılık mesleğinde 50 kuruşa hiç kimse ekmek satamayacak, çünkü mahkeme tarafından ekmek maliyet fiyatı hesaplanmış bulunuyor. Şu anda Türkiye’deki ilk olarak Çankırı’da açmış olduğumuz ilk davayla birlikte Türkiye’nin en küçük ili ve buradaki ekmek maliyet fiyatı, çalışanların ücretleri, kullanılan malzemeleri her şeyi hesaplandıktan sonra 80 kuruşa mal olduğuna karar verilmiştir. Uymayanlar hakkında resmi yasal süreç başlayacak, bununla ilgili de tazminat davaları, disiplin cezaları hatta fırınların kapatılmasına kadar ceza uygulanabilir” ifadelerini kullandı.

  "BURSA'DA EKMEK 1 LİRA"

  Bursa’da ekmeğin maliyetinin 1 lira olduğuna dikkat çeken Kavuncu, Türkiye’de sabit bir fiyat bulunamıyor, Ankara’da 250 gram ekmek 75 kuruş, Bursa’da ise ekmeğin maliyet fiyatı 1 lira. Umuyoruz ki mahkemenin vermiş olduğu bu kararla bütün fırıncılarımız birlik ve beraberlikle haksız rekabeti durdurmuş olacaklar. Fırınlarımızın içerisinde belediyelerimiz, gıda kontrolcülerimiz, tarım il müdürlüklerimiz, federasyonlarımız, oda başkanlıklarımız, fırıncıların denetimi için de bu yasa çıktıktan sonra halen daha yasaya uymayan esnaf hakkında resmi yasal süreç başlatacak. 1 lira ekmek için yüksek bir rakam değil" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir