Euro
15.1948
-0.80%
Dolar
13.3842
-1.07%
Altın
791.8210
0.30%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
567.950
-0.96%
3ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 3 C
  Bursa'da büyük orman yangını

  Bursa'da büyük orman yangını

  Bursa'nın Osmangazi İlçesi'nde bulunan ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alındı.
  • DHA
  • 29.08.2015 - 21:01

  Bursa'nın merkez Osmangazi İlçesi'ne bağlı Aksungur Köyü ormanlık alanında dün 17.30 sıralarında yangın çıktı. Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri yangını kontrol altına almak için çalışmalara başladı ve 12 saatlik çalışmanın ardından yangın kontrol altına alındı. Yangın nedeniyle 50 hektarlık alan kül oldu.

  Bursa da büyük orman yangını #1

  Bursa'da büyük orman yangını

  Bursa'da büyük orman yangını VİDEO

  YANGINA KISA SÜREDE MÜDAHALE EDİLDİ

  Merkez Osmangazi ilçesi sınırlarında bulunan Aksungur Köyü'nün ormanlık alanında dün saat 17.30'da yangın çıktı. Çam ağaçları ile kaplı olan ormanlık alandaki yangına Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri arazözlerinin yanı sıra havadan Balıkesir ve İzmir'den istenen helikopter ile müdahale etti. Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Mudanya Belediye itfaiye ekipleride araçlarını yangın bölgesine yönlendirdi.

  Bursa da büyük orman yangını #2

  RÜZGAR YANGIN SÖNDÜRME ÇALIŞMALARINI ENGELLEDİ

  Bursa'nın Merkez Osmagnazi İlçesi Aksungur Köyü'nün ormanlık alanında başlayan orman yangını, Göynüklü, Çağrışan ve Gündoğdu Köyleri'nin ormanlık alanlarına da sıçradı. Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, "Rüzgar çalışmalarımızı engelliyor. Ateşler sürekli sıçrıyor. Söndürme çalışmalarımızı şu anda 3 helikopter, 30 itfaiye aracı ve 100 çalışan ile sürdürüyoruz" dedi.

  Bursa da büyük orman yangını #3

  ÇAĞRIŞAN KÖYÜNDE EVLER BOŞALTILDI

  Bursa'nın Merkez Osmangazi İlçesi Aksungur Köyü'nün ormanlık alanında başlayan daha sonra Göynüklü, Çağrışan ve Gündoğdu Köyleri'nin ormanlık alanlarına da sıçrayan yangın rüzgar nedeniyle büyüdü. Çağrışan Köyü'ndeki ormanlık alana yakın evler boşaltıldı.

  Bursa da büyük orman yangını #4

  VALİ KARALOĞLU:YANGIN 50 HEKTAR ALANDA SÜRÜYOR

  Dün, yangının meydana geldiği Çağrışan Köyü'ne gelen Bursa Valisi Münir Karaloğlu, burada Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türyılmaz ve Bursa Emniyet Müdürü Selami Yıldız'ında aralarında bulunduğu bürokratlarla toplantı yaptı. Daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Karaloğlu, yangının 50 hektar alanda sürdüğünü belirterek, "Yangının ihbarını 17.30'da aldık. Ekiplerimizi hemen yönlendirdi. Rüzgarın etkisiyle alevler büyüdü. Şu anda çevre il ve ilçelerden aldığımız destek ile toplam 78 araç ile yangını söndürmeye çalışıyoruz. Tedbir amacıyla Çağrışan'da bazı evleri boşalttık. Rüzgar çalışmalarımızı olumsuz yönde etkiliyor. Gece nedeniyle alevlere havadan müdahale edemiyoruz. Bursa'da bekletilen 5 helikopter sabahın ilk ışıkları ile çalışmaya başlayacak" dedi.

  Bursa da büyük orman yangını #5

  SAĞLIK BAKANI MÜEZZİNOĞLU: 40 EV BOŞALTILDI

  Seçim bölgesi Bursa'ya gelen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da, orman yangını ile gazetecilere açıklamalarda bulunarak yangının kontrol altına alınamadığını belirtmişti.

  Müezzinoğlu, tedbir amacıyla şu ana kadar 40 evin boşaltıldığını söyledi. Çalışmaların rüzgar nedeniyle güçlükle sürdürüldüğünü söyleyen Müezzinoğlu, dumanlardan üç kişinin zehirlendiğini açıkladı.

  Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, yangının sabaha kadar söndürülememesi durumunda havadan helikopter ve uçak ile müdahale edileceğinide sözlerine ekledi.

  Bursa da büyük orman yangını #6

  YANGIN 12 SAAT SONRA KONTROL ALTINDA

  Osmangazi ilçesine bağlı Aksungur ve Gündoğdu, Mudanya ilçesinin Göynüklü ve Çağrışan mahallelerinin kırsal kesiminde devam eden yangına başta Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ve Bursa Büyükşehir Belediyesi olmak üzere İstanbul, Kocaeli ve Bilecik'ten gelen ekipler, 100 itfaiye aracıyla müdahale etti.

  Çok geniş alanda devam eden yangının büyük bir bölümü sabaha kadar devam eden çalışmalar sonucu kontrol altına alındı.

  Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, kontrol altına alınan bölgelerde söndürme çalışmalarının devam ettiği, günün ağarmasıyla söndürme helikopterlerinin ve uçaklarının da havadan müdahale ederek çalışmaların yoğunluk kazanacağı bildirildi.

  Bursa da büyük orman yangını #7

  GECE BOYU ÇALIŞILDI, 50 HEKTARLIK ALAN KÜL OLDU

  Konuya ilişkin açıklama yapan Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, dün akşam saat 17:30 başlayan yangının kontrol altına alındığını açıkladı. Rüzgarın etkisini kaybetmesinin çalışmaları kolaylaştırdığını kaydeden Coşkun; "100'e yakın itfaiye ve arazöz ile 250'ye yakın personel gece boyunca çalıştı. Şu an da yangın kontrol altına alındı. Yaklaşık 50 hektarlık alanda etkili olduğunu düşünüyoruz. Soğutma çalışmalarına hava aydınlıktan sonra 5 helikopter katılacak" diye konuştu.

  Orman Bölge Müdürü Coşkun, yangının çıkış nedenin jandarmayla bilrikte araştırdıklarını açıkladı.

  Bursa da büyük orman yangını #8

  Bursa da büyük orman yangını #9

  Bursa da büyük orman yangını #10

  Bursa da büyük orman yangını #11


  Görüş Bildir