Euro
15.1740
-0.37%
Dolar
13.6116
-0.28%
Altın
786.3520
-0.22%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
512.500
0.44%
1ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 1 C

  Bursa'da patlıcan közlerken orman yaktılar

  4 gün boyunca süren orman yangınının nedeni olan patlıcanlar ve yangının çıkış noktası tespit edildi.
  • 19.08.2012 - 10:35
  Bursa'da patlıcan közlerken orman yaktılar

  Bursa da patlıcan közlerken orman yaktılar #1

  Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, iki patlıcan közleyen kişilerin orman yangınına sebep olduğunu, yaklaşık 200 hektarlık alanı kül eden yangın için 6 helikopter ve 500 kişinin seferber olduğunu bildirdi.

  Dört gün süren yangının ardından yaptıkları incelemenin olayın vehametini ortaya çıkardığını anlatan Coşkun, "Yangına patlıcan közlemek için yakılan piknik ateşi yol açtı. Piknikçiler yangını söndüremeyeceklerini anlayınca kaçtılar. Ancak patlıcanları ve yangının çıkış noktasını tespit ettik" dedi.

  HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

  Orman yangınlarının yüzde 97'sinin insan eliyle çıktığını anlatan Coşkun, Bilecik'in Osmaneli ilçesinde yaklaşık 10 gün önce yaşanan yangının, sezonun en büyük yangınlarından birisi olduğunu söyledi.

  4. GÜNÜN SONUNDA YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

  Bursa, Balıkesir, İstanbul, Akhisar, Karabük ve Edremit’ten 6 helikopter, ayrıca Edremit’ten 1 amfibik uçakla havadan müdahale edildiğini hatırlatan Coşkun, "İstanbul, Ankara, Eskişehir, Adapazarı ve Kütahya Orman Bölge Müdürlüklerinden gelen ekipler ile birlikte, 49 arazöz, 10 su ikmal aracı, 280’i yangın söndürme işçisi, 200 kadar civar köylüsü olmak üzere 500’ün üzerinde kişi söndürme çalışmalarına katıldı. Bursa Özel İdaresinden bir dozer ile özel bir şirketin iş makinası de söndürme çalışmalarına destek verdi. Çaba ve gayretlerini bütün halinde olan ormanın rüzgarın da etkisi ile yanmaması için sarf eden yangın söndürme ekipleri amaçlarına ulaştılar ve dördüncü günün sonunda yangını tamamen kontrol altına aldılar. Sonuçta iki patlıcan uğruna onca emek sarfedildi, onlarca yılda yetişen ormanlık alan kül oldu" dedi.

  PATLICANLAR İNCELENECEK

  Kızılçam ormanının kül olduğunu anlatan Coşkun, "Vatandaşlarımızdan ormanda ateşli piknik yapmamalarını istiyoruz. Küçük bir kıvılcım faciaya yol açabiliyor. Telafisi mümkün olmayan zararlara sebep oluyor" dedi. Jandarmanın adli işlem başlattığını kaydeden Coşkun, yangına sebep olan patlıcanların incelenmek üzere kriminal laboratuvara gönderildiğini sözlerine ekledi.


  Görüş Bildir