Dolar
6.8015
-0.1907%
Euro
7.4101
-0.2664%
Altın
1729.23
-0.3141%
Borsa
103024.34
0.3657%
G. Altın
378.179
-0.5218%
Bitcoin
59809.88
-5.0296%
13ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 13 C

  Bursa'daki cinayet için müebbet ve 23 yıl hapis istendi

  Bursa'da Tophane Meydanı'nda kameralar tarafından saniye saniye görüntülenen cinayetle ilgili soruşturma tamamlandı.
  • Ajanslar
  • 15.10.2015 - 11:18

  Bursa'daki cinayet için müebbet ve 23 yıl hapis istendi

  Bursa'da zamanında bitirilmeyen fabrika yüzünden çıkan kavgada tartıştığı şahsı yaralayan oğlun müebbet, öldüren babanın ise 23 yıla kadar hapsi istendi.

  SÖZLEŞME İMZALAMIŞLARDI

  İddiaya göre, geçen şubat ayında şüpheli mobilyacı Ridayettin ve oğlu Erkan Serbest, müteahhitlik yapan Engin Hacılar ile 60 gün içinde İnegöl ilçesinde bir fabrika yapımı için 320 bin liraya anlaştı. Müteahhide 50 bin lira nakit ödemeyi, geri kalan borç içinse 10 ayrı çek vermeyi taahhüt eden baba oğul, müteahhidin fabrikayı zamanında teslim etmemesi halinde ise her gün için 500 lira gecikme cezası ödenmesi konusunda sözleşme yaptı.

  MÜTEAHHİT FABRİKAYI TESLİM EDECEĞİNİ SÖYLEDİ

  Çeklerin uzun vadeli olması sebebiyle nakit sıkıntısı çeken müteahhit, durumu baba Ridayettin ve oğlu Erkan Serbest'e bildirince taraftar arasında husumet başladı. Müteahhit ve baba oğlun ortak tanıdığı olan Abdulhakim Yılmaz tarafları bir araya getirdi. Yeni anlaşmada müteahhit, fabrikayı 35 gün içinde teslim edeceğini belirterek, hazırladığı 270 bin liralık teminat senedini yediemin olarak Abdulhakim Yılmaz'a teslim etti.

  TOPHANE PARKI'NDA BİR ARAYA GELDİLER

  Fakat kapıların takılmasında sıkıntı yaşayan müteahhit Engin Hacılar, durumu baba oğla bildirdi. Bunun üzerine baba Ridayettin oğlu Erkan ile birlikte, aracı Abdulhakim Yılmaz'a verilen 50 bin liralık çeki geri aldı. Aracı Yılmaz da bu durumu müteahhide bildirince, müteahhit, sözleşmenin bozulduğunu belirterek kapıları takmayacağını söyledi. Bunun üzerine baba-oğul aracıya verilen 270 bin liralık senedi istedi. İki taraf arasında bunalan aracı Abdulhakim Yılmaz, tarafları 13 Temmuz'da merkez Osmangazi ilçesindeki Tophane Parkı'nda buluşturdu. Her iki taraf da buluşmaya yakınları ile birlikte gitti.

  Bursa'daki çatışma anları

  ARBEDE SİLAHLI KAVGAYA DÖNÜŞTÜ

  Konuşma sırasında aracı Abdulhakim Yılmaz, 270 bin liralık senedi cebinden çıkartıp, müteahhit Engin Hacılar'a göstererek, "Sen beni savcılığa nasıl verirsin?" diyerek bağırmaya başladı. Tartışmanın büyümesi üzerine Yılmaz, "Meselenizi kendi aranızda halledin" diyerek elindeki 270 bin liralık senedi yırttı. Bunun üzerine taraflar arasında çıkan arbede büyüyünce silahlar konuşmaya başladı. Arbedede Tacettin Başoral ile Erkan Serbest birbirlerini karşılıklı olarak silahla yaraladı. Oğlu Erkan'ın yerde yattığını gören baba Ridayettin Serbest, oğlunun kullandığı tabancayı yerden alarak onu yaralayan Tacettin Başoral'ın başına ateş etti.

  CİNAYET ANI KAMERALARA YANSIMIŞTI

  Oğlunun öldüğünü zanneden babanın onu yaralayan kişiyi öldürme anı ve sonrasında yaşananlar kameralar tarafından saniye saniye görüntülendi. Savcılığın olayla alakalı soruşturması tamamlandı. Hazırlanan 6 sayfalık iddianamede, olayın çıkış sebebi ve yaşananlar bütün teferruatıyla kaleme alındı. Adli Tıp Kurumu raporunda, başından vurulan maktulün vücuduna da 3 merminin isabet ettiği ölümünün baba-oğlun müşterek atışlarıyla gerçekleştiği belirtildi.

  Bursa'da kan donduran cinayet anı kamerada

  HAPİS CEZALARI İSTENDİ

  Savcı, oğlunu yaralayan maktul Tacettin Başoral'ı başından vurarak öldürmekle suçlanan tutuklu baba Ridayettin Serbest hakkında haksız tahrik hükümlerinin uygulanması gerektiğini ifade etti. Ridayettin Serbest hakkında, 'haksız tahrik altında adam öldürmek' suçundan 18 yıla kadar, 'basit yaralama' suçundan ise 5 yıla kadar hapsi istendi. Olayda yaralanan ve tedavi gördükten sonra tutuklanan oğlu Erkan Serbest'in ise 'kasten öldürmek' suçundan müebbet ve 'silahla tehdit' suçundan da 5 yıla kadar hapsi talep edildi.

  HAKİM KARŞISINA ÇIKACAKLAR

  Son olarak tutuksuz sanık olan aracı Abdulhakim Yılmaz'ın da 'resmi belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemek' suçundan 5 yıla kadar hapsi istendi. 3 sanık önümüzdeki günlerde Bursa 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.

  Görüş Bildir