Petrol
93.61
0.72%
Euro
18.3002
0.13%
Dolar
17.9488
0.01%
Altın
1.019
0.29%
Borsa
298
2.29%
Bitcoin
425.918
-1.60%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 25 C

  Bursa'dan Somuncu Baba'ya vefa

  Hulusi Efendi Vakfı tarafından Uluslararası Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Sempozyumu düzenlendi.
  • 10.06.2012 - 06:25
  Bursa'dan Somuncu Baba'ya vefa

  Bursa dan Somuncu Baba ya vefa #1

   

   

  Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen sempozyumda, bir süre Bursa'da yaşayan Somuncu Baba ile asırlarca Osmanlı coğrafyasına etkiler bırakan öğrencilerinin yaşamlarından kesitlerin yanı sıra Darendeli mutasavvıf ve Divan Şairi Osman Hulusi Efendi'nin hayatı anlatıldı.

  Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Hulusi Efendi Vakfı yönetim kurulu üyesi avukat Mustafa Yağcı, uzun süre Bursa'da yaşayan Somuncu Baba'nın hoşgörü içerisinde altı yüzyıldır bütün insanlık alemine gül kokuları dağıtan bir cennet çiçeği olduğunu, Hulusi Efendi'nin de gelecek asırlara bir sel gibi çağlayıp coştuğunu bildirdi.

  Sempozyuma katılan Mısır Ayn Şems Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Sami Elady ise ''Hulusi Efendi ve Vakıf Anlayışı'' konulu tebliğini sundu.

  Hulusi Efendi Vakfı'nın, ürettiği hizmetlerle Türkiye çapında ışıldayan bir fener gibi etrafını aydınlattığını belirten Elady, ''Bu hayır kurumu, ülkesine hizmet eden aydın Türk gençlerinden oluşan neslin yetişmesine ve terbiyesine maddi ve manevi katkılarda bulunmuştur. Bu vakıf aynı zamanda, Türk halkının fertlerine ayni ve maddi yardımlarda da bulunmaktadır'' dedi.

  Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akkuş da konuşmasında, vefatından sonra Somuncu Baba'nın tesirlerinin oldukça geniş bir coğrafyaya yayıldığını ifade etti. Akkuş, ''Kendinden sonra gelen müritleri, başta Hacı Bayram Veli olmak üzere ondan aldıkları feyizle birçok gönüllerde taht kurmuşlardır. Hacı Bayram'ın Sultan Murad'la Edirne'deki karşılaşması ve Cami-i Atik'teki sohbetleriyle Somuncu Baba'nın feyzi kendisinden kısa zaman sonra Edirne'ye ulaşmış bulunuyordu'' diye konuştu.

  Serdar Tuncer'in şiirler seslendirdiği ve sunuculuğunu yaptığı programda Ahmet Özhan da bir konser verdi.

  Sempozyuma AK Parti milletvekilleri, Hulusi Efendi Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Hamit Hamidettin Ateş ve çok sayıda izleyici katıldı.

  Program sonunda Vakıf Mütevelli Heyet Başkanı Ateş, sempozyuma katılan bilim adamları ile sanatçılara plaket verdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir