Euro
9.7032
-0.14%
Dolar
8.1546
0.27%
Altın
457.35
-0.42%
Borsa
1.417
0%
Bitcoin
492.907
2.31%
3ºC
İstanbul
Açık 3 C

  Büyükanıt: Ben Şemdin Sakık mıyım gizli tanık olayım

  Büyükanıt, kendisi hakkında çıkan Ergenekon'un gizli tanıklarından biri olduğu yönündeki iddiaları yalanladı.
  • 17.04.2013 - 18:09
  Büyükanıt: Ben Şemdin Sakık mıyım gizli tanık olayım

  Büyükanıt: Ben Şemdin Sakık mıyım gizli tanık olayım #1

  Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan'ın "Devletin önemli görevlerinde bulunmuş birisi kulağıma önemli bir şey fısıldadı. Ergenekon Davası'nın gizli tanıklarından birisinin Genelkurmay eski Başkanı Yaşar Büyükanıt olduğunu biliyor musunuz? Dolmabahçe'deki o malum görüşmede o pazarlığın yapıldığını biliyor musunuz? dedi bana." şeklindeki iddialarına katıldığı bir televizyon programında cevap verdi.

  "YALAN VE İFTİRA"

  BEA TV'de dün akşam yayınlanan Kırmızı Çizgi programına katılan Büyükanıt, "Ana muhalef partisinin bir milletvekili geçenlerde Meclis'in kürsüsüne çıktı. Yemin etmiş orada. 'Birisi kulağıma fısıldadı Yaşar Büyükanıt Ergenekon Davası'nda gizli tanıkmış' diyor. Bunu söyleyen milletvekili. Bir tekzip yayınladım onu bile tenkit ediyorlar. O milletvekilini ne tanırım ne ederim. Bolu milletvekiliymiş. Genç bir adam. Ben diyorum ki bu yalan ve iftira. 'Kulağıma fısıldadı' diyor. Ve bunu Genelkurmay Başkanlığı yapmış bir insana söylüyor. Meclis kürsüsünde 'Gizli Tanık' diyor " dedi.

  "BEN ŞEMDİN SAKIK MIYIM?"

  Büyükanıt, açıklamalarına şöyle devam etti:

  "Türkiye'de siyaset maalesef bu boyutlarda. O Meclis, Türkiye Cumhuriyeti'nin Meclisi. Orada yemin etmişsin sen. Ben bildiride de söyledim. Balyoz Davası'nda mahkeme beni tanıklığa çağırdı. Hukuk bu, mahkeme davet ederse gideceksiniz. Salonda 350 kişi vardı, hepsinin karşısına çıktım. Sanıklar, avukatları, mahkeme heyeti... 2 saat aşağı yukarı ifade verdim. Bu benim vatandaşlık görevim. Gizli ne demek. Ben Şemdik Sakık mıyım ya gizli tanık olacağım. Böyle bir şey söylenebilir mi? Şunun için söylüyorum; siyasetin geldiği seviyeyi göstermek için. O partinin içinde benim bir sürü tanıdıklarım var.

  "TEKZİP GÖNDERDİM"

  Bir tanesinden bir laf çıksın ya 'Sen ne diyorsun?' desin ben ne tekzip gönderirim ne bir şey. Ama benimle çalışan insanlar var bugün bir çoğu içeride. Sen nasıl bana gizli tanık diye... bu yalan ve iftira değil mi? Buna kimsenin hakkı yok. Ben vatandaşım. Hakkı yok böyle bir şeye. Nereden çıkadın sen bunu. Çık de ki şerefli ol 'Bana şu falanca şunu dedi de' tamam. Ben hesabımı o kişiyle göreyim. 'Kulağıma fısıldadı' diyor. Ne demek kulağa fısıldamak. Sen kulağına her fısıldayanı Meclis'e çıkıp dile mi getiriyorsun? Ben de desem ki kulağıma birisi fısıldadı senin için şöyle şöyle dedi desem ne olacak? Gerçi o terbiyesizliği ben yapmam, yakışmaz. Kimseyle kavga etmeyi de istemem. 5 senedir emekliyim. Kendi hayatımı yaşıyorum. Ben belli bir yaşa gelmiş insanım. O sabahleyin haberi aldığımda tansiyonum fırladı gitti. Böyle bir şey olur mu?"

  "BALYOZ DAVASI'NDA TANIKLIK YAPTIM"

  Siyasetin seviyeli olması gerektiğini ve siyasetçilerin doğruları söylemesi gerektiğini belirten Büyükanıt, kendisine yönelik iddianın yargıya hakaret olduğunu da dile getirdi. "Beni üzen kendimi savunmak zorunda kalmam" diyen Büyükanıt, "Balyoz Davası'na giderken damadım da yanımda geldi. Çünkü çok gergindim. Çok sakin bir insan. O gün ifadem bittikten sonra dışarı çıktığımda bırakın kendimi damadım bile sapsarıydı. İki gün ağzından laf alamadım. Neden? Kalkıp sual soruyorlar. Hatta hakim dedi ki 'Her suale cevap vermek zorunda değilsiniz' Ben dedim ki 'Verebildiğim her soruya cevap veririm. Nitekim hiçbir suali de cevapsız bırakmadım. Ama her kalkan benim emrimde çalışmış insanlar. Selamı veriyor, sualini soruyor terbiye dahilinde. Hepsi 'Sayın komutanım, hoşgeldiniz' bu büyük bir olay. Senelerce ya beraber çalıştık, ya emrimde çalıştı. Ama terbiyesini bozan, davranışını bozan bir kişi çıkmadı" ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir