Petrol
83.52
1.02%
Euro
19.5505
0.01%
Dolar
18.6402
0.01%
Altın
1.061
0.21%
Borsa
4942
0.00%
Bitcoin
321.620
-1.78%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Buzlanmayı önleyen iletken asfalt üretildi

  Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde öğretmenler ve öğrenciler, birlikte buzlanmayı önleyen elektrik akımı iletkenliği olan asfalt üretti.
  • Ajanslar
  • 17.06.2016 - 13:22
  Buzlanmayı önleyen iletken asfalt üretildi

  ASFALT

  Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cahit Gürer'in yürüttüğü projede, Prof. Dr. Hüseyin Akbulut, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Raif Boğa, Yrd. Doç. Dr. Sedat Çetin, İnşaat Mühendisliği öğrencileri Burcu Demirci, Necmettin Türkay, Dilan Karadeniz, Elektrik Mühendisliği bölümünden Doç. Dr. Fatih Hocaoğlu ve öğrencisi Hasan Hüseyin Çetinalp, Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Caner ve lisansüstü öğrencisi Cihan Düşmez'den oluşan ekip görev aldı.

  PROJE 2 YILDA TAMAMLANDI

  AKÜ Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) kapsamında, 2014 yılında alınan destekle başlatılan "Elektriksel iletkenlik özelliği olan asfalt betonu geliştirilmesi"ne yönelik proje 2 yılda tamamlandı. Gürer, yaptığı açıklamada ABD'de havaalanlarındaki beton zeminler üzerinde yaptığı inceleme sonrası, böyle bir çalışma yapmaya karar verdiğini bildirdi.

  Buzlanmayı önleyen iletken asfalt üretildi VİDEO

  "PROJEMİZİNİ AMACI BUZLANMAYI ÖNLEMEK"

  Türkiye'de karayolu ulaşımının büyük önem arz ettiğini anlatan Gürer, "Projemizin amacı buzlanmayı önlemek. Sadece karayollarında değil, aynı zamanda havaalanlarında da buzlanmanın önlenmesini istiyoruz." diye konuştu.

  "KAZALAR CİDDİ TRAFİĞE NEDEN OLUYOR"

  Buz tutmayan yol kesimleri oluşturarak kaza ve uçak sefer iptallerinin önüne geçilebileceğini belirten Gürer, şöyle devam etti:

  "Kar ve buzlanma nedeniyle özellikle yonca kavşaklarda yaşanan kazalar, ciddi trafik sıkışmalarına neden oluyor. Biz de bu amaçla elektrik akımı geçirgenliği olan asfalt üretmeyi düşündük ve bunu başardık. Tıpkı bir kablo gibi elektriği iletebiliyor. Bunun her yerde uygulanması ilk aşamada zor olabilir ama en azından sürekli buzlanmanın yaşandığı İstanbul-Bolu arasında olduğu gibi köprüler ve tünel çıkışlarında öncelikli olarak uygulanabilir. Kış aylarında trafik kazalarının en büyük nedenlerinden biri buzlanma. Havaalanlarında pistin buzlanması nedeniyle seferler iptal oluyor. Elektrik geçirgenliği olan asfalt, buzlanmayı önleyerek, maddi ve manevi kayıpları ortadan kaldıracak."

  İLK ETAPTA ASKERİ TESİSLERDE KULLANILABİLİR

  Gürer, üretilen malzemenin ilk etapta askeri tesisler, acil girişleri, terminaller ve otobüs durakları gibi yerler ile önemli geçiş güzergahlarında kullanılabileceğini aktardı.


  Görüş Bildir