Euro
9.6995
-0.18%
Dolar
8.1442
-0.07%
Altın
453.74
-0.07%
Borsa
1.376
0%
Bitcoin
492.400
0.14%
Vakıf Katılım
kalan süre
Sahur
04:54
Öğle
06:24
İkindi
13:10
İftar
16:50
Yatsı
19:46

  Can Gürkan: En çok biz mağdur olduk

  Soma'da yaşanan, 301 madencinin ölümüyle sonuçlanan facianın ikinci duruşmasında madenin patronu "En çok biz mağdur olduk" savunması yaptı.
  • DHA
  • 16.04.2015 - 09:51
  Can Gürkan: En çok biz mağdur olduk

  Can Gürkan: En çok biz mağdur olduk #1

  Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin hayatını kaybettiği faciayla ilgili 8'i tutuklu 45 sanıklı davanın ikinci duruşmasında, kimlik tespitinden sonra iddianamenin okunmasına geçildi.

  İddianamenin dikkat çeken kısmı, sanıkların olay sonrasında verdikleri ifadelerdi. Soma Kömürleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ın okunan savcılık ifadesinde, teknik konularda sorumluluğu olmadığını ve yaptıkları iş bölümü gereği sorumluluğun Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Ramazan Doğru'ya ait olduğunu beyan ettiği görüldü. Şirketlerinin 6 bin 400 kişiye iş verdiğini savunan Gürkan, ifadesinde şunları söyledi;

  KAZADA EN ÇOK BİZ MAĞDUR OLDUK

  "Biz şirket olarak iş güvenliği tedbirlerinin alınmasında elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. Biz bu işe gerek ben gerekse babam olsun bütün sermayemizi verdik, emeğimizi ortaya koyduk. 6 bin 400 kişiye ekmek kapısı açtık. Meydana gelen kazada en çok biz mağdur olduk. Bütün yatırımlarımızı güvenlik önlemlerine harcadık. Biz bütün işçilerimize, üst düzey amir ve mühendislerimize gerekli eğitimleri verdik. Her biri de belgelenmiştir.

  Can Gürkan: En çok biz mağdur olduk #2

  DEVLETİN GÜZİDE MADEN OCAKLARINDAN BİR TANESİDİR

  Söz konusu iş yeri devletin güzide maden ocaklarından bir tanesidir. Hatta bu maden ocağı, profesörler olsun öğrenciler olsun madenle ilgili olarak bilgi amacıyla örnek madenlerden gösterilerek ziyaret edilmektedir. İş yerimizde iş güvenliği ile ilgili olarak emniyet iş güvenliği başmühendisimiz, iş güvenliği üç vardiya amirimiz, iş güvenliğinden sorumlu vardiya amirleri, mühendisleri ve teknikerleri olsun yeterli sayılarda insan çalışmaktadır."

  Can Gürkan: En çok biz mağdur olduk #3

  RAMAZAN DOĞRU DA SAVUNMASINI YAPTI

  Davanın iki numaralı sanığı, şirket genel müdürü Ramazan Doğru'nun soruşturma safhasında alınan ifadesinde ise şu savunmaya yer aldı;

  "Ben bu işletmede 25 yıldan beri Soma Havzası'nda çalışıyorum. Ölenlerin çoğunu tanıyorum. Hepsi benim canımdan çok sevdiğim çalışanlarımdı. Böyle bir elim kaza yaşadık ve çok üzgünüm. Bu üzüntümü tarif edemem. Keşke bu kazada ben de ölseydim. Bu olaydan dolayı vicdani olarak bana gelebilecek her türlü cezaya razıyım. Burada kesinlikle kendimi kurtarmak adına savunma yapmıyorum. Ben vicdan muhasebesi içerisindeyim. Bu olayda bir kusurum olduğunu düşünmüyorum ve suçsuzum. Üzerime isnat edilen suçlamaları kabul etmiyorum. Savunma ve beyanlarım şu aşamada bundan ibarettir."

  Tutuklu diğer sanıklar İşletme Müdürü Akın Çelik, Mühendis Ertan Ersoy, Vardiya Amirleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Mehmet Ali Günay Çelik ve İsmail Adalı da iddianamede yer alan savcılık ifadeleri ile, kazanın oluşumuna ilişkin ihmallerinin söz konusu olmadığını savundular.

  Can Gürkan: En çok biz mağdur olduk #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir