Euro
10.1437
0.03%
Dolar
8.6407
-0.07%
Altın
486.9
-0.23%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
409.989
-1.57%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Çanakkale Belediyesi'nde Diyarbakır tartışması

  Çanakkale Belediyesi'nin Diyarbakır'daki Sur Belediyesi ile imzaladığı 'kardeş kent' protokolünün iptal önerisi reddedildi.
  • DHA
  • 03.09.2015 - 12:29
  Çanakkale Belediyesi'nde Diyarbakır tartışması

  Çanakkale Belediyesi nde Diyarbakır tartışması #1

  Çanakkale Belediyesi ile Diyarbakır'ın Sur Belediyesi arasında 2012 yılında imzalanan kardeş kent protokolü, AK Partili Çanakkale Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Avukat Tülay Ömercioğlu tarafından verilen önerge ile meclis gündemine taşındı.

  PKK'YA YARDIM EDEN BELEDİYEYLE

  HDP'li eski Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın PKK'ya para yardımı iddiasıyla tutuklanmasının ardından Çanakkale Belediye Meclisi'nin AK Parti'li Grup Başkanvekili Tülay Ömercioğlu duruma tepki göstererek kardeş kent protokolünün iptali için önerge verdi.

  ÇANAKKALE HALKINA SORULSUN ÖNERİSİ

  Çanakkale Belediyesi tarafından Sur Belediyesi'ne Ezidiler için gönderilen yardımların yeterince incelenmediği ve yardımların nereye gittiğinin belli olmadığı eleştirisinde de bulunan Tülay Ömercioğlu, "Sur Belediye Başkanı'nın PKK'ya para aktardığıyla ilgili konular ortaya konulmuştur. Türkiye'de öz yönetimi, özerkliği tasvip eden, üniter yapısını bölmek isteyen hiç kimsenin olmadığını beyan ediyoruz. Ben bu anlamda Sur Belediyesi ile kardeş şehir anlaşmasının devamının tüm Çanakkale halkına sandık kurularak da sorulmasını talep ediyorum" diye konuştu.

  CHP'Lİ BAŞKAN İDDİALARI REDDETTİ

  Kardeş kent belediyesine ihtiyacı olan erzakları gönderdiklerini belirterek kendilerine yöneltilen suçlamalara sert tepki gösteren CHP'li Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, "Bizi PKK terör örgütüyle özleştirme çalışmalarına devam ederseniz çok ciddi tepkimle karşılaşırsınız. Ben ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tamamı hiçbir zaman PKK terör örgütüne destek vermemiştir, veremez. Asla veremez" dedi.

  CHP VE MHP ÜYELERİ HAYIR OYU VERDİ

  Tartışmanın ardından PKK'ya yardım edildiği ve Çanakkale Belediyesi tarafından Sur Belediyesi'ne giden yardımların PKK'ya gittiği iddiasıyla Meclis'e Sur Belediyesi ile imzalanan kardeş kent protokolünün iptal edilmesi için verilen önerge oylamaya sunuldu. Kardeş kent Sur Belediyesi ile protokolün iptali için verilen önerge AK Partili Belediye Meclis üyelerinin 'evet', CHP ve MHP'li Belediye Meclis üyelerinin 'hayır' oylarıyla oy çokluğuyla reddedildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir