Petrol
110.64
-0.05%
Euro
17.451
0.89%
Dolar
16.362
1.78%
Altın
972.22
0.62%
Borsa
2418
0.00%
Bitcoin
485.557
2.11%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Çanakkale gazileri yokluğa rağmen protezsiz kalmadı

  Çanakkale Savaşları'nda uzuvlarını kaybeden gaziler için, günün olumsuz koşullarına rağmen protezler yapıldığı tarihi kayıtlarda yer aldı.
  • AA
  • 13.03.2016 - 03:29
  Çanakkale gazileri yokluğa rağmen protezsiz kalmadı

  Çanakkale gazileri yokluğa rağmen protezsiz kalmadı #1

  Çanakkale Savaşları'ndaki kahramanlıklarıyla adını tüm dünyaya duyuran ve bazıları vatanı, bayrağı ve dini için bir parçalarını Gelibolu Yarımadası'nda bırakan gaziler, kopan ya da kesilmek zorunda kalınan kol ve bacaklarının yerine metal ve ahşap malzemeden yapılmış protezlerle yaşamlarını sürdürdü.

  Gelibolu Yarımadası'nda 101 yıl önce vatanları için canlarını seve seve feda kahraman şehitlerin yanında, gövdelerinin bir parçasını bu kutsal topraklarda bırakan Mehmetçikler de Türk insanının gücünü tüm dünyaya gösterdi. Savaş sırasında kah atılan bir kurşun, kah Çanakkale topraklarını metrelerce havaya savuran top mermisi yüzünden bacaklarını kaybeden gaziler için günün zor koşullarına rağmen protezler yapıldığına dair bilgi ve fotoğraflar kayıtlarda yer aldı.

  Çanakkale gazileri yokluğa rağmen protezsiz kalmadı

  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Esenkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savaşlar sırasında cephede en çok ıstırap çekilen konunun askerlerin uzuvların kesilmesi olduğunu söyledi.

  Tarihi belgelerde kimi askerlerin bacaklarının ağır yaralanmalardan dolayı dizinden ve diz altından kesildiği bilgisinin yer aldığını belirten Esenkaya, "Askerlerimizin yeniden yürüme yetisine kavuşması için protez ayaklar yapıldı. Bu hizmeti yapan özel atölyeler vardı. Protezler metal ve ahşap aksamlı şekilde üretildi" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir