Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
563.611
1.68%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  Gövdesinde şişe halkası bulunan balık yakalandı

  Çanakkale Boğazı'nda avlanan balıkçılar tarafından gövdesinde pet şişe halkası bulunan "kupa balığı" yakalandı.
  • AA
  • 18.06.2015 - 13:17
  Gövdesinde şişe halkası bulunan balık yakalandı

  Gövdesinde şişe halkası bulunan balık yakalandı #1

  Denizden çıkan bir canlının gövdesindeki plastik cismin kendisini şaşkınlığa düşürdüğünü belirten balıkçı İdris Avcıl, yakaladığı balığı diğer meslektaşlarının da gördüğünü söyledi. Avcıl, yaptığı açıklamada, Kepez beldesi açıklarında denize bıraktığı ağlarına takılan balığı, karaya çıkardıktan sonra fark ettiğini dile getirdi.

  BALIĞI DENİZE GERİ ATTI

  Ağları temizlerken balıkta bir farklılık gördüğünü ifade eden Avcıl, "Balığın kafasına geçmiş pet şişe halkasını görünce şaşkınlık yaşadık" dedi. Avcıl, bir süre sakladığı balığı, balıkçı derneğindeki diğer meslektaşlarına da gösterdiğini belirterek, "Bir arkadaşımın fotoğraflamasını sağladığım balığı daha sonra denize attım" diye konuştu.

  Gövdesinde şişe halkası bulunan balık yakalandı #2

  İLK DEFA BÖYLE BİR OLAYLA KARŞI KARŞIYAYIM

  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezginer Tunçer de yakalanan balığın yörede "kupa balığı" adıyla bilindiğini söyledi.

  Bu tür balıkların genellikle olta avcıları tarafından tutulduğunu belirten Tunçer, "Günümüzde artan çevre kirliliğinden bu balık da nasibini almış. Türkiye denizlerinin uzunluğu yaklaşık 8 bin 300 kilometre. Bu balık da tüm denizlerimizde avlanabilen bir materyal. Zaman zaman kilit türler olarak bilinen caretta caretta kaplumbağaları, yunus ve fokların midesinden çıkan plastiği ilk kez bir balığın kafasına geçmiş olarak gördüm. Meslek hayatımda ilk defa böyle bir olayla karşı karşıyayım" ifadesini kullandı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir